Nina Táborská Správy

Občania, developer, petícia a antipetícia. Nájde sa v kauze druhej etapy Prima Parku kompromis?

Obyvatelia Pošne v bratislavskej mestskej časti Ružinov sa dostali do sporu s developerom. Spoločnosť CRESCO, sa tu totiž snaží o druhú etapu výstavby projektu Prima Parku. Podľa obyvateľov však pri tejto činnosti viackrát porušila ich práva a aj napriek snahe o kompromis odmieta ustúpiť od zámeru.

Ilustračný obrázok k článku Občania, developer, petícia a antipetícia. Nájde sa v kauze druhej etapy Prima Parku kompromis?
Zdroj: TASR

Ten má zhoršiť kvalitu bývania v danej lokalite. Ide o výstavbu osempodlažného bytového domu s oddychovým vnútroblokom medzi Jašíkovou a bývalou budovou Všeobecnej úverovej banky.

V spornej oblasti je podľa obyvateľov z tejto lokality už dnes katastrofálna statická aj dynamická doprava. Developer ohradil a zamedzil prístup na verejnú parkovaciu plochu, ktorú plánuje zastavať, na čo podľa nich právo nemá (nie je jej vlastníkom -nulové LV – ide teda o verejný priestor).

Plánovaných osem podlaží je podľa našich informácií v rozpore okrem vôle obyvateľov aj s územným plánom. Tvrdí to aj mestská časť Ružinov a dokonca aj magistrát mesta Bratislavy, ktorý vydal nesúhlasné záväzné stanovisko k Prima Park 2, v ktorom konštatuje, že navrhovaná stavebná masa zaťažuje územie až o 82 percent oproti súčasnému stavu.

„Konštatujeme, že predmetná stavba v navrhovanom rozsahu zhorší kvalitu bývania v okolitých bytových domoch a prevádzkovú kvalitu v celej lokalite – okolitej zástavbe,“ uvádza sa v nesúhlasom záväznom stanovisku hlavného mesta vydanom koncom júla 2014.

Zo strany developera medzičasom došlo k úprave projektu, kedy bolo navrhnuté zníženie o jedno poschodie. S tým však nesúhlasili občania a neodsúhlasili to ani poslanci mestskej časti, ktorí trvajú na tom, že stále ide o neprimeranú záťaž oblasti.

Petícia proti petícii

Občania preto spísali petíciu. Autori petícií však nie sú zásadne proti výstavbe. Prišli s vlastným návrhom – zníženie budovy na 6 poschodí a 50-percentnú zľavu na parkovacie miesta v podzemnom parkovisku (patriacemu k projektu), ako náhradu za zastavané verejné parkovisko. Developer CRESCO však návrh zamietla.

Prvú petíciu s 3-tisíc podpismi zozbierali občania ešte v júli 2014. Odovzdali ju na prerokovanie magistrátu mesta, ten sa však od leta minulého roka k tomuto kroku nedostal. Zákonom stanovená lehota je pritom 30 dní.

Druhú petíciu (tzv. antipetíciu) s približne 6-tisíc podpismi si dal vypracovať developer. Podľa indícií obyvateľov vznikla vďaka brigádnikom, ktorý za každý získaný podpis zarobili 50 centov. Znenie antipetície bolo zmätočné, nakoľko sa prezentuje ako petícia za dostavbu Yossaria Plaza (v rovnakej lokalite) pričom Prima Park 2 má byť len jeho súčasťou.

V súvislosti s petíciou občanov malo dôjsť aj k porušeniu práva na ochranu osobných údajov. Developer si mal petíciu obyvateľov lokality skopírovať a ich mená, priezviská a adresy následne verejne čítať na verejnom zasadnutí Komisie životného prostredia Ružinov. Občania už podali podnet na Úrad o ochrane osobných údajov, ktorý začal konanie.

Ako „bonus“ spol. CRESCO poslala všetkým poslancom Mestského zastupiteľstva aj Ružinova list so sťažnosťou na člena petičného výboru.

Prečítajte si tiež: Aktivisti a bratislavskí poslanci neveria, že sa stihne Nosný systém MHD cez Starý most dokončiť včas

Foto: Ilustračné.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM