Samospráva

Nový parkovací systém v Bratislave: Bude súťaž rýchlejšia?

Bratislavský magistrát plánuje začiatkom jari vyhlásiť súťaž na nový parkovací systém v meste.

Ilustračný obrázok k článku Nový parkovací systém v Bratislave: Bude súťaž rýchlejšia?
5
Galéria
Zdroj: TASR

Nový parkovací systém je nevyhnutný na spustenie a fungovanie celomestskej parkovacej politiky.

Prípravné konzultácie

Magistrát chce predísť zbytočným zdržaniam v procese verejného obstarávania a preto sa pripravené podklady do súťaže rozhodol overiť aj prostredníctvom prípravných trhových konzultácií, ktoré budú vo februári. Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Informačný systém umožní zaregistrovať vozidlo do systému prostredníctvom evidenčného čísla vozidla, uhradiť parkovné, kontrolovať tieto úhrady či prerozdeľovať výnosy z parkovania.

„Ide o komplexné riešenie softvéru a technológií, na príprave ktorého pracuje tím odborníkov z magistrátu vrátane IT špecialistov, právnikov, dátových analytikov, dopravných odborníkov či špecialistov na verejné obstarávanie niekoľko mesiacov,“ uviedol Bubla.

Pripomienkovanie podkladov

V rámci prípravných trhových konzultácií môžu hospodárske subjekty, ktoré majú skúsenosti s dodávkou a implementáciou podobných systémov, mestom pripravené podklady do súťaže nezávisle vyhodnotiť a pripomienkovať.

Mesto tvrdí, že tento spôsob prípravy sa podľa zákona o verejnom obstarávaní odporúča práve pri veľkých a technologicky náročných projektoch.

„Odborníci z externého prostredia sa môžu takýmto spôsobom zoznámiť s predstavou obstarávateľa a navrhnúť vylepšenia plánovaného systému a jeho využitia na základe vlastných skúseností z praxe. Na základe ich spätnej väzby môže byť zadanie pre verejné obstarávanie ešte upravené,“ podotkol hovorca.

Termín prihlásenia

Subjekty, ktoré majú záujem o účasť na konzultáciách a zaslanie podkladov, sa môžu prihlásiť do pondelka 17. februára do 12.00 h. V záujme čo najväčšej otvorenosti procesu informáciu o prípravných trhových konzultáciách zverejní mesto aj na svojom webe, profile verejného obstarávateľa, v národnom i európskom vestníku a inde, aby sa mohli prihlásiť všetky relevantné subjekty.

„Zverejnený bude následne aj zápis z prípravných trhových konzultácií tak, aby sa závery z konzultácií dostali k všetkým potenciálnym záujemcom ešte pred vyhlásením verejného obstarávania,“ spresnil Bubla.

Od roku 2021

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave v prvých zónach sa očakáva od roku 2021. Spoplatnené zóny budú iba na miestach, kde je výrazný problém s parkovaním, a iba v časoch, keď problém s parkovaním pretrváva.

Vo vyhradených zónach budú platiť za parkovanie vodiči, ktorí nemajú trvalý pobyt v Bratislave. Platiť však budú aj Bratislavčania – rezidenti. Prevádzkovateľom parkovacej politiky bude hlavné mesto.

Parkovanie v Bratislave
11
Galéria
Zdroj: TASR

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM