Rôzne Správy

NOVEMBER ´89 na fotografiách z archívu: TAKTO to vyzeralo v bratislavských uliciach

Desaťtisíce ľudí na námestiach so spoločným cieľom... Ukázať svoju silu v boji za demokraciu a slobodu.

Ilustračný obrázok k článku NOVEMBER ´89 na fotografiách z archívu: TAKTO to vyzeralo v bratislavských uliciach
14
Galéria
Zdroj: TASR

Novembrové udalosti v Bratislave sa začali už 16. novembra 1989, kedy slovenskí študenti zorganizovali protestnú demonštráciu na dnešnom Hodžovom námestí (vtedy Mierovom). Potom protestný sprievod pokračoval na Námestie SNP a k vtedajšiemu ministerstvu školstva. Zúčastnilo sa ho asi 200 až 300 osôb. Demonštrácia plynule prerástla do verejnej diskusie na Hviezdoslavovom námestí.

Nežná revolúcia

Od roku 2001 sa 17. november na Slovensku pripomína ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Na Slovensku je 17. november štátny sviatok.

Dátum 17. november sa spája aj s Medzinárodným dňom študentstva. Odpor proti totalitnej moci počas druhej svetovej vojny si 17. novembra pripomínajú študenti viacerých krajín sveta. Medzinárodný deň študentstva vyhlásil v Londýne Medzinárodný zväz študentstva v roku 1941 na manifestácii solidarity s českými študentmi ako spomienku na rozpútanie fašistického teroru proti českým vysokým školám a ich študentom v roku 1939.

Podobne ako v roku 1939 aj v novembri 1989 zohrali najmä v Prahe a Bratislave významnú úlohu študenti vysokých škôl. Stali sa katalyzátormi všetkých neskôr nasledujúcich zmien. Udalostiam zo 17. novembra 1989, keď sa študentskými demonštráciami začala Nežná revolúcia, v Českej republike známa pod názvom Sametová revoluce, predchádzali nelegálne stretnutia študentov v Prahe aj v Bratislave.

Nelegálne stretnutia študentov

Poslucháči vysokých škôl ich zorganizovali v predvečer Medzinárodného dňa študentstva. V novembri 1989 príslušníci Verejnej bezpečnosti na Národnej triede (ulica: Národní třída) v Prahe zbili študentov, ktorí demonštrovali za základné ľudské práva. Postupne udalosti na podporu študentov a na vyjadrenie odporu voči socialistickému zriadeniu nadobúdali väčší rozmach až vyústili do pádu režimu.

Rok 1989 priniesol národom vtedajšej Československej socialistickej republiky (ČSSR) i miliónom ďalších ľudí v strednej a východnej Európe slobodu, demokraciu, obnovenie ľudských práv a slobodu vierovyznania.

Zmeny, ktoré po Novembri ´89 spustili proces zásadného obratu života v slovenskej spoločnosti, ukončili totalitný režim a naštartovali éru moderného, demokratického života na Slovensku.

Unikátne fotografie: Nežná revolúcia
14
Galéria
Zdroj: TASR

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM