Nina Táborská Samospráva

Nové programové obdobie EÚ má priniesť Bratislave ďalšie projekty

Ivo Nesrovnal sa stretol s Jánom Počiatkom s cieľom zefektívniť dopravu v hlavnom meste. Obaja chcú spolupracovať pri realizácii štúdie pre dopravný uzol v Bratislave, ktorého súčasťou má byť aj stanica Filiálka.

Ilustračný obrázok k článku Nové programové obdobie EÚ má priniesť Bratislave ďalšie projekty
Zdroj: TASR

O zhodnotení doterajšej spolupráce a vízii ďalších spoločných projektov pre zefektívnenie verejnej dopravy v hlavnom meste hovoril primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal na spoločnom stretnutí s ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jánom Počiatkom.

Zhodli sa, že dnes už fungujúce projekty, ktoré vďaka vyčerpanému Operačnému programu Doprava pomohli zlepšiť verejnú dopravu v Bratislave, sú dôvodom toho, aby spolupráca oboch strán pokračovala aj naďalej, najmä v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

„Chcem sa v prvom rade poďakovať za súčinnosť a spoluprácu v rámci realizácie a udržateľnosti náročných dopravných projektov realizovaných v hlavnom meste, najmä pri projekte NS MHD I. etapa – výstavbe Starého mosta a električkovej trate do Petržalky,“ povedal na stretnutí primátor Nesrovnal.

"Verím, že budeme pokračovať v efektívnej a účinnej spolupráci ministerstva a magistrátu. Spoločným cieľom je moderná, trvalo udržateľná a pre životné prostredie „čistá“ doprava v našom hlavnom meste,“ dodal.

Spolupráca pri zapojení železničnej dopravy

Témou stretnutia boli nielen projekty spadajúce do ďalšieho programovacieho obdobia, ale taktiež spolupráca pri zapojení železničnej koľajovej dopravy do prepravy ľudí v Bratislave.

„Som rád, že dnes môžeme povedať, že predchádzajúce obdobie bolo veľmi náročné, no zároveň veľmi úspešné. Čakajú nás však ďalšie výzvy v rámci nového balíka eurofondov a pevne verím, že sa nám pri ich realizácii bude dariť rovnako dobre,“ uviedol po stretnutí minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.

Čítajte viac: Električkovú trať do Petržalky budú predlžovať. Pozdĺž celej trasy sú naplánované cyklochodníky

Operačný program Doprava, ktorý riadi ministerstvo dopravy, bol najväčším operačným programom v programovom období 2007–2013. V rámci neho sa implementovalo viac ako 140 projektov v oblasti cestnej, železničnej, ako aj verejnej osobnej dopravy.

V rámci Bratislavy išlo o nákup 120 nových trolejbusov, 45 električiek, zmodernizovali sa električkové trate, vrátane výstavby električkovej trate do Petržalky.

Pokračovanie trate do Petržalky

Ministerstvo dopravy podporuje aj ďalšiu spoluprácu s magistrátom hlavného mesta, keďže nové programové obdobie v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra prináša hlavnému mestu ďalšie možnosti. Ide o pokračovanie električkovej trate do Petržalky (2. etapa), komplexné spracovanie projektovej dokumentácie pre modernizáciu električkových radiál a obnovu vozového parku električiek – nákup 15 nových vozidiel MHD.

Obe strany budú zároveň spolupracovať aj pri realizácii štúdie pre dopravný uzol v Bratislave, ktorého súčasťou má byť aj stanica Filiálka. K spoločným projektom sa tiež radí budovanie integrovaných dopravných systémov vo verejnej osobnej doprave – konkrétne 7 terminálov osobnej dopravy.

Prečítajte si viac: Vyrieši dopravnú situáciu v hlavnom meste obnova železničnej stanice Filiálka?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM