Správy Samospráva

Nové Mesto naďalej skvalitňuje prístup občanov k informáciám

Informácie o dokumentoch, ktoré sú zverejňované na stránke zverejnovanie.banm.sk, môžu Novomešťania dostávať po novom aj priamo do svojej e-mailovej schránky.

Ilustračný obrázok k článku Nové Mesto naďalej skvalitňuje prístup občanov k informáciám
Zdroj: TASR

Nové Mesto pokračuje vo zvyšovaní transparentnosti a skvalitňovaní prístupu občanov k informáciám. V rámci rozvoja elektronických služieb spustila mestská časť najnovšie online aplikáciu na zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok. Informácie o dokumentoch, ktoré sú zverejňované na stránke zverejnovanie­.banm.sk, tak môžu Novomešťania dostávať po novom aj priamo do svojej e-mailovej schránky.

Posilnenie transparentnosti

„Druhým novým nástrojom je využitie technológie RSS (Really Simple Syndication), ktorá má za úlohu informovať záujemcu o novinkách na stránke bez toho, aby ju záujemca o informácie musel navštíviť,“ priblížil hovorca Nového Mesta Marek Tettinger. V praxi to znamená, že akonáhle na webe samosprávy pribudne nová zmluva, faktúra, objednávka či verejné obstarávanie, technológia odošle automaticky čítačke informáciu o tom, čo sa na stránke zmenilo.

Mestská časť už v minulosti prijala balík 80 opatrení na posilnenie transparentnosti, zlepšenie hospodárenia pri verejnom obstarávaní či efektívnejšie fungovanie samosprávy. Aj vďaka takýmto opatreniam sa v roku 2016 stala štvrtým najtransparen­tnejším mestom na Slovensku. Vyplýva to z posledného rebríčka Otvorená samospráva, ktorý zverejnila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. Pri jeho zostavovaní sa hodnotili viaceré oblasti, napríklad prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovaní, verejné obstarávanie, rozpočet, dotácie, etika a konflikt záujmov či územné plánovanie a stavebný úrad.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM