Správy Samospráva

Nové Mesto opraví park na Ľudovom námestí

Revitalizácii priestoru predchádzala séria verejných diskusií a pripomienkovania zo strany miestnych obyvateľov. Väčšina z nich radikálne zmeny v parku nechcela.

Ilustračný obrázok k článku Nové Mesto opraví park na Ľudovom námestí
Zdroj: Bratislava - Nové Mesto

Park na Ľudovom námestí v Novom Meste už čoskoro dostane vynovený vzhľad. Mestská časť v týchto dňoch rozbehla jeho rekonštrukciu. „Je to šiesty park za posledných osem rokov, ktorý v Novom Meste obnovíme, alebo vytvoríme,“ informoval starosta Nového Mesta Rudolf Kusý s tým, že náklady na rekonštrukciu parku sú 230-tisíc eur.

Pribudnú stromy, lavičky aj osvetlenie

Revitalizácii parku predchádzala séria verejných diskusií a pripomienkovania zo strany miestnych obyvateľov. „Architekt pôvodne navrhoval výraznejšie zmeny v podobe parku. Z diskusií však vyplynulo, že ľudia chcú pomerne konzervatívnu obnovu parku bez veľkých zmien,“ vraví miestna poslankyňa Andrea Vítková.

V parku bude ošetrených 46 jestvujúcich stromov a pribudne 42 nových stromov, pričom sadiť sa majú najmä dlhoveké, odolné dreviny. Navrhnuté sú aj nové kvetinové záhony s viac ako 450 rastlinami, ktoré tvoria najmä trvalky a ruže. V rámci rekonštrukcie pribudnú nové lavičky a nové osvetlenie, ktorého cieľom je zníženie svetelného smogu v tejto lokalite.

Rozumné hospodárenie s vodou

Podobne, ako pri vybudovaní nových parkov Gaštanica na Kolibe a Jama na mieste bývalého cyklistického štadióna, súčasťou revitalizácie parku na Ľudovom námestí sú vodozádržné opatrenia, na podporu zachytávania dažďových i závlahových vôd ku drevinám.

Dažďová voda zo strechy kontajnerového stojiska na kraji parku bude odvedená do vsakovacej jamy a strecha stojiska bude mať zelenú vegetačnú stenu. Chodníky a spevnené plochy budú tvorené čiastočne priepustnou prírodnou a betónovou dlažbou so škárovaním z prírodného piesku. Pri rekonštrukcii fontány mestská časť počíta s tým, že bude zavlažovaná vodou z vlastnej studne.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM