Správy Samospráva

NOVÉ koše v Bratislave mali vydržať takmer VŠETKO. "Nájazdu" vandalov sa však neubránili

Nový typ koša má byť funkčnejší a svojou váhou 150 kilogramov aj odolnejší voči vonkajším vplyvom.

Ilustračný obrázok k článku NOVÉ koše v Bratislave mali vydržať takmer VŠETKO. "Nájazdu" vandalov sa však neubránili
Zdroj: Bratislava - Petržalka

Petržalka začala s hromadnou výmenou pôvodných smetných košov za objemnejšie i funkčnejšie. Predísť chce najmä hromadeniu odpadkov, reaguje aj na opakujúce sa sťažnosti obyvateľov, súvisiace s ich malou kapacitou i neporiadkom v ich okolí spôsobených vtáctvom.

Úradovali vandali

Mestskej časti sa podarilo osadiť viac ako 450 nových košov, čo je zhruba tretina z plánovaných. Vyše 50 z nich však už stihli poškodiť a zničiť vandali.

Nový typ koša má byť funkčnejší a svojou váhou 150 kilogramov aj odolnejší voči vonkajším vplyvom. Výhodou je aj jeho väčší objem, ktorý sa z pôvodných asi 30 litrov zvýšil na približne 70 litrov. Dizajn s vrchným krytom zároveň chráni nielen pred pre náletmi vrán a iných druhov vtáctva, ale aj pred občanmi, ktorí by do nich chceli ukladať zmesový komunálny odpad.

Umiestnené boli prioritne na niektorých námestiach, pri Veľkom a Malom Draždiaku, pri Chorvátskom ramene, v Starom háji či v časti Lúky, ktorá patrí k najrozsiahlejším lokalitám Petržalky. V súčasnosti ich mestská časť vymieňa v lokalitách Háje a Dvory.

Mrzí ma, že práve smetné koše sa nestretli u niektorých ľudí s pochopením, a že nemôžu slúžiť účelu, nehovoriac o tom, koľko námahy vynaložili kolegovia na ich osadenie, a že škody musíme teraz odstraňovať na vlastné náklady,“ konštatuje petržalská vicestarostka Iveta Jančoková.

Kontaktujte políciu

Okrem grafity sú častým úkazom aj preplnené nádoby vrecami zmesového komunálneho odpadu, patriaceho do kontajnerov, zhodené koše na zemi či také, ktoré majú demontované poklopy. Vicestarostka pripomína, že poškodzovanie cudzej veci je trestným činom. "Preto chcem poprosiť o súčinnosť pri nahlasovaní podobných prípadov členom mestskej polície,” vyzvala Jančoková.

Poškodené špakomaty

S poškodzovaním sa mestská časť stretla aj pri smetných košoch pre fajčiarov, tzv. špakomatov. V rámci pilotného projektu boli koše na cigaretové ohorky inštalované na viacerých miestach, najmä pri frekventovaných dopravných uzloch na Bosákovej, Farského či Osuského ulici a Ovsištskom námestí.

Pre častý vandalizmus boli viaceré odstránené. Spolu s Petržalským mládežníckym parlamentom však samospráva pracuje na osadení ďalších.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM