Nová Cvernovka sa vďaka kreatívnym ľuďom mení na kultúrne centrum

Okrem podujatí na počesť rokov 1918 a 1968 sa chcú venovať aj dlhodobým problémom Bratislavy, akými sú urbanizmus, doprava, ekológia či vizuálny smog.

Nové kultúrne a kreatívne centrum v Bratislave začína svoju aktívnu činnosť pre verejnosť pod názvom Nová Cvernovka. Sídli v budove bývalej Strednej priemyselnej školy chemickej, ktorú umelci pôsobiaci v bývalej pôvodnej Cvernovke získali do 25-ročného nájmu od Bratislavského samosprávneho kra­ja.

Od chémie ku kultúre

„V päťposchodovej budove je vyše 40 ateliérov a dielní. Všetci sme prišli z Cvernovky a od leta 2016 svojpomocne rekonštruovali školskú budovu. V nej po šesťročnej nefunkčnosti boli vykradnuté radiátory, zatečené priestory a množstvo neporiadku, ktorý sme likvidovali a pripravovali miestnosti pre naše potreby. Časť odpadu sme recyklovali a ešte máme 1300 kubíkov sutiny,“ na štvrtkovej tlačovej konferencii predstavil doterajšie neumelecké práce grafický dizajnér Boris Meluš.

Aby tam mohli pôsobiť, museli vytvoriť vlastnú nadáciu. Jej správca Branislav Čavoj priblížil záujem vytvoriť v tomto roku dôležitý nový kultúrny bod v hlavnom meste, ale aj v rámci Slovenska. K tomu bolo potrebné na prízemí objektu vybudovať rozšírené priestory na kultúrne a spoločenské podujatia, čiže sálu pre 400 návštevníkov s potrebným zázemím.

Pestrý program

Rekonštrukčné práce zahŕňali sanáciu bývalých chemických laboratórií, novú elektrickú, vykurovaciu a vodovodnú infraštruktúru, betónovú podlahu aj nákup zvukovej a svetelnej techniky. „To sa podarilo vďaka finančnej podpore Nadácie VÚB,“ konštatoval Čavoj.

V Novej Cvernovke sa budú striedať prednášky, diskusie, koncerty, literárne, výstavné a iné aktivity či festivaly.

„Okrem osmičkových podujatí na počesť rokov 1918 a 1968 sa chceme s odborníkmi venovať dlhodobým problémom nášho mesta, akými sú urbanizmus, doprava, ekológia či vizuálny smog. Budeme spolupracovať s rôznymi združeniami. Chceme sa stretávať s ľuďmi, ktorí študovali v tejto škole, plánujeme aj publikačnú činnosť,“ prezradil dlhodobé plány režisér Viliam Csino, ktorý je zodpovedný za kultúrne dianie.

Najbližší program je na internetovej stránke www.novacvernovka.eu/program.

Zdroj: TASR

Odporúčame