Kultúra

Noci múzeí a galérií v Bratislave ponúka skvelé zážitky v podobe hier, zábavy aj vzdelávania

Železničné múzeum Bratislava východ vypraví mimoriadny parný vlak ťahaný rušňom Mazutka, historické motorové vlaky, umožní jazdu na drezinách a prehliadku modulového koľajiska.

Ilustračný obrázok k článku Noci múzeí a galérií v Bratislave ponúka skvelé zážitky v podobe hier, zábavy aj vzdelávania
6
Galéria

Počas sobotnej (18. 5.) Noci múzeí a galérií bude najpestrejší program v Bratislave. Záujemcovia o históriu, zábavu i poučenie si môžu vybrať z ponúk vyše 50 zapojených inštitúcií.

Záhady prírody

Najmasovejší – viactisícový záujem býva tradične v Prírodovednom múzeu Slovenského národného múzea (SNM). Bude otvorené od 9:00 do 23:30 hod., keď si možno pozrieť všetky expozície a výstavy. Prírodovedné aktivity zo zoológie, mineralógie, paleontológie a astronómie sa začínajú od 15:00 hod. a odborné prednášky o hodinu neskôr.

Iný program majú ďalšie múzeá SNM: Historické na Bratislavskom hrade, Múzeum židovskej kultúry, Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi aj štyri múzeá na Žižkovej ulici: hudobné, archeologické, Múzeum kultúry karpatských Nemcov a Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku.

Lákadlá v SNG

Aj v Slovenskej národnej galérii možno v predĺžených hodinách (10:00 do 24:00 hod.) navštíviť všetky výstavy a expozície. Medzi nimi je nová obývačková knižnica s vyše 9000 knihami i poučno-zábavná interaktívna expozícia Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom vhodná pre celé rodiny. Od 16:00 hod. do polnoci sú k dispozícii organizované aktivity v rôznych priestoroch SNG.

Múzeum mesta Bratislavy (MMB) okrem vstupu do všetkých svojich desiatich múzeí sa do Noci múzeí zapája ďalšou časťou nového projektu Ako sa hrali naši. Ten bude od 13. hodiny v podobe happeningu na Primaciálnom námestí a nádvorí Starej radnice, kde sa bude hrať a cvičiť na 12 stanoviskách.

„Hlavný hosť a moderátorka Iveta Malachovská povie, ako sa ona hrávala. Vypočujete si príbehy piatich starých hračiek. Psychologička Marta Marošová pripomenie dôležitosť hier pre deti aj medzi generáciami v rodine a tiež povie niečo o správnej výchove. Bude netradičné divadlo o knihe aj hudba v podaní Spievankova a na záver zahrá skupina Funny Fellows,“ uviedla Beáta Husová z MMB.

Parný vlak pre všetkých

Železničné múzeum Bratislava východ vypraví mimoriadny parný vlak ťahaný rušňom Mazutka, historické motorové vlaky, umožní jazdu na drezinách a prehliadku modulového koľajiska. Aj v Múzeu dopravy možno spoznať historické vozidlá: autá, lode a podľa riaditeľa múzea Ernesta Husku aj lokomotívu, v ktorej návštevníci ešte neboli.

Program v hlavnom meste a Bratislavskom kraji je dostupný vo vydanej brožúrke aj na internetových stránkach www.snm.sk, www.nocmuzei.sk.

V meste a kraji je jednotná vstupenka za tri eurá, ktorú možno kúpiť v prvom navštívenom múzeu alebo galérii a platí na všetky ostatné. Deti do desiatich rokov majú vstup zdarma.

V Bratislave budú jazdiť historické električky, autobusy a trolejbusy na špeciálnych linkách k múzeám a galériám. Bratislavský samosprávny kraj a Železničná spoločnosť Slovensko sa do podujatia zapájajú posilnenou regionálnou dopravou do okresov Pezinok, Senec a Malacky, kde sú tiež podujatia 15. ročníka Noci múzeí a galérií.

Železničné múzeum Rendez
7
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie