Adriana Banásová Rôzne

Nízkoprahový klub UPside oslavuje svoje prvé narodeniny. Už rok pomáha mladým ľuďom s ťažkým osudom

Nízkoprahové kontaktné centrum UPside na Obchodnej ulici v Bratislave už rok pomáha mladým, ktorí majú za sebou ťažký životný príbeh, napríklad prežili znásilnenie, alebo sa pokúsili o samovraždu.

Ilustračný obrázok k článku Nízkoprahový klub UPside oslavuje svoje prvé narodeniny. Už rok pomáha mladým ľuďom s ťažkým osudom
Foto: Adriana Banásová / Zdroj: Dnes24.sk

„Podľa našich štatistík sme doteraz v klube poskytli 680 odborných konzultácií, väčšinou psychologických,“ priblížil pre Marek Madro, riaditeľ občianskeho združenia IPčko, ktoré prišlo s myšlienkou založenia takéhoto klubu uprostred jednej z najrušnejších ulíc hlavného mesta.

Keď pred rokom, 27. novembra, otvárala skupinka dobrovoľníkov UPside, nevedeli čo ich čaká. „Bol to taký pokus prepojiť naše know-how z našej internetovej poradne s realitou Obchodnej ulice,“ povedal Madro.

Realita ale nakoniec prekonala ich predstavy. V klube v súčasnosti pôsobí 17 dobrovoľníkov, ktorí sú psychológovia, sociálni pracovníci či študenti týchto odborov.

Klub často navštevujú ľudia, ktorých by ste podľa Madra nestretli len tak na diskotéke, pretože nemajú možnosti zapojiť sa do bežného života mladých ľudí. „Sú to akoby ľudia na okraji a v tomto klube našli svoj domov a inšpiráciu, ako sa posunúť vo svojom živote. Majú pocit, že sem môžu patriť a cítia sa tu dobre i v bezpečí,“ vysvetlil.

Pomoc v nízkoprahovom centre vyhľadávajú mladí predovšetkým vo veku od 16 rokov vyššie. V klube je pestrá ponuka voľnočasových aktivít, knižnica, spoločenské hry, stolný futbal či malá kaviareň.

„Tieto aktivity nám pomáhajú, aby sme nadviazali kontakt s ľuďmi, ktorí sa nás možno boja osloviť,“ podotkol Madro s tým, že najväčšou pomôckou pri komunikácii s mladými sú zvieratá v klube, ako napríklad akváriové rybky, krab či ježko.

Pravidelne každý týždeň dobrovoľníci z UPside vychádzajú na Obchodnú ulicu a zastavujú skupinky mladých ľudí, ktorí sem prišli za zábavou. Ako tvrdia, väčšinou sa stretávajú s pozitívnou odozvou. Vysvetľujú to tým, že mladých oslovuje alternatíva, ktorú UPside v porovnaní s okolitými podnikmi ponúka a nevnímajú ju ako niečo negatívne.

Prečítajte si tiež: Samovraždy mladých ľudí môže zastaviť nový projekt nenormálne.sk

„Sami vyjadrujú obdiv voči tomu, čo robíme,“ povedal Madro. UPside podľa neho ponúka neformálne, no bezpečné prostredie s odborným prístupom. Podobné kontaktné centrá by preto chceli založiť aj v iných mestách na Slovensku.

UPside nadväzuje na projekt internetovej poradne IPčko.sk. Tá denne poskytuje odbornú pomoc mladým ľuďom, ktorí sa cítia opustení, majú depresiu, chcú spáchať samovraždu, alebo potrebujú prekonať iné životné problémy.

Nízkoprahové kontaktné centrum na Obchodnej ulici v Bratislave je otvorené každú stredu i sobotu od 16.00 do 20.00 h a v piatok od 16.00 do 21.00 h.

UPside je momentálne nominovaný na ocenenie Rady mládeže Slovenska – MOST, v kategórii Projekt roka.

Prečítajte si tiež: Darčeky za dobrý pocit: Krajšie Vianoce pre vás i pre tých, ktorí si to nemôžu dovoliť. Bratislavčanov čaká Zóna bez peňazí

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM