Rôzne

FOTO + VIDEO: Prachom a špinou zanesená klimatizácia v MHD. Ako často ju čistia?

Na sociálnej sieti sa objavili detailné zábery špiny v klimatizácii, ktoré vzbudili snáď ešte väčšie rozhorčenie ako fakt, že chladiace zariadenie nefunguje.

Ilustračný obrázok k článku FOTO + VIDEO: Prachom a špinou zanesená klimatizácia v MHD. Ako často ju čistia?
6
Galéria

Klimatizácia vo vozidlách MHD nie je stopercentne v poriadku a často sa kazí. To sú známe fakty, ktoré nepopiera ani bratislavský dopravný podnik a aktuálne sa snaží o nápravu. V komunite Doprava v Bratislave na sociálnej sieti sa objavili detailné zábery špiny v klimatizácii, ktoré vzbudili ešte väčšie rozhorčenie ako fakt, že chladiace zariadenie nefunguje.

Ako sa čistí klimatizácia?

Klimatizácia nasáva vzduch a zachytáva všetky nečistoty, čo je následkom znečistenia filtrov a prieduchov v autobuse. Prispieva k tomu aj častý pohyb cestujúcich, otváranie dverí a vonkajšia prašnosť.

„Klimatizácia v autobusoch sa dezinfikuje a čistí rozobratím jednotky a následným čistením všetkých dielov, filtrov a prieduchov jednotlivo. Čistenie výduchov klimatizácie je pravidelné a závisí od prevádzkovej situácie, ako často je vozidlo v premávke, od používania klimatizácie, počasia, spravidla v týždenných a mesačných intervaloch,“ informovala Bratislava24.sk hovorkyňa DPB, a.s. Adriana Volfová.

„Očista“ vozidla

Denne sa vo vozidlách MHD robí aj dezinfekcia špeciálnym prípravkom, a to najmä na madlách a tyčiach. Raz mesačne sa dezinfikuje celý interiér vozidla, čiže aj podlaha, okná, či stropy.

Grafitty a žuvačky sa odstraňujú chemicky priebežne. „V letnom období frekventovanejšie realizujeme aj tepovanie sedadiel. DPB, a.s. vykonáva mimoriadne čistenie raz ročne – ide predovšetkým o tepovanie sedadiel cestujúcich a vodiča. Na časti vozidiel funguje duálny spôsob čistenia vlastnými zamestnancami, ide napríklad o čistenie od grafitov, či tepovanie sedadiel, ktoré vyjde podnik lacnejšie, z toho dôvodu to vykonáva na vlastné náklady,“ doplnila Volfová.

20 pokazených klimatizácií za deň

K hrozivo vyzerajúcim záberom čiernych usadenín v klimatizácii sa vyjadril aj koordinátor PR a marketingu DPB, a.s. Martin Žarnovický. „Všetky problémové klimatizačné jednotky sa snažíme postupne opraviť a vyčistiť. Starostlivosť o klimatizácie nebola v posledných rokoch ideálna, žiaľ. Tento problém preto intenzívne riešime, už máme objednané náhradné diely do vozidiel, v ktorých klimatizácia nie je úplne účinná a problémy v nich čo najskôr odstránime,“ sľubuje Žarnovický.

DPB, a.s. uvažuje aj nad možnosťou najať profesionálneho partnera, ktorý by opravy klimatizácie zabezpečoval. „Denne sa nám totiž pokazí klimatizácia asi v 20 vozidlách a hoci sa to snažíme čo najskôr riešiť, čakáme veľmi dlho na náhradné diely a tieto vozidlá žiaľ musia jazdiť, aby zabezpečovali dopravu,“ informoval Žarnovický.

Podnety a reklamácie

Dopravný podnik si je vedomý, že proces dodania náhradných dielov je potrebné skrátiť. V spolupráci s mestom má v pláne vybaviť klimatizáciou vybaviť aj staršie autobusy, ktoré budú ešte niekoľko rokov v prevádzke. Zároveň by sme chceli nakúpiť desiatky nových vozidiel, ktoré by boli výkonnou klimatizáciou vybavené už z výroby.

Ak máte podnet, ktorý by sa podľa vášho názoru mal urýchlene riešiť, môžete ho poslať na adresu: zarnovicky.martin@dpb.sk alebo na vnutorna.kontrola@dpb.sk, kde sa vašim reklamáciám budú venovať kompetentní.

Zdroj: Facebook
Špinavá klimatizácia v bratislavskej MHD
6
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie