Správy Samospráva

Námestiu Republiky v Petržalke chýba prepojenie s Chorvátskym ramenom. Pomôžu architekti?

Dotazníkový prieskum z jari tohto roka priniesol údaje tom, ako je tento centrálny priestor využívaný a čo tam ľuďom chýba.

Ilustračný obrázok k článku Námestiu Republiky v Petržalke chýba prepojenie s Chorvátskym ramenom. Pomôžu architekti?
4
Galéria
Zdroj: Bratislava - Petržalka

Najväčšou prednosťou Námestia Republiky, dlhé roky zabudnutého centrálneho priestoru v Petržalke, je prítomnosť Chorvátskeho ramena. Avšak až polovici obyvateľov chýba prepojenie námestia s touto vodnou plochou. Aj na toto poukázali výsledky dotazníkového prieskumu v rámci participatívneho procesu, ktorý má priniesť víziu revitalizácie územia.

Chýbajú lavičky a tieň

„Respondentom tu najviac chýbajú aj miesta na sedenie, lavičky, tienenie alebo zeleň. Medzi negatívne javy zaradili vandalizmus alebo prehrievanie,“ približuje na sociálnej sieti mestskej časti Lívia Gažová z občianskeho združenia (OZ) Punkt.

Dotazníkový prieskum z jari tohto roka zároveň priniesol údaje o tom, ako je tento centrálny priestor využívaný. „Vyšiel nám z toho modelový deň,“ poznamenáva Gažová. Ráno tadiaľ prechádzajú najmä ľudia do práce či matky s deťmi, doobeda seniori na prechádzke či za službami, v čase obede ho využívajú ľudia z okolitých firiem na obedovú prestávku. Večer priestor využívajú ľudia na stretávanie sa, prechádzky so psami či na športovanie.

Zadania pre architektov

Cieľom participácie je citlivou formou zistiť, čo si obyvatelia Petržalky predstavujú na tomto území. Celý proces, teda od prieskumov a dotazníkov cez odborné workshopy až po spracovanie a prezentáciu záverečnej správy výskumu, má tvoriť podklad zadania pre verejnú architektonickú súťaž. Podklady by chcela mestská časť mať hotové do konca roka, ide však o orientačné termíny.

„Aby sme pripravili kvalitné podklady, v participácii budeme pokračovať. V septembri nás čakajú dva workshopy s laickou i odbornou verejnosťou,“ doplnila Gažová s tým, že koncom roka by mali predstaviť celý prieskum a jeho výsledky vo forme štúdie.

Výstupy z participácie budú následne použité na zadanie pre verejnú architektonickú súťaž, ktorá dané územie zadefinuje. Ďalším krokom bude projektová dokumentácia a napokon samotná realizácia vízie. Mestská časť odhadla prednedávnom termín prípravy a realizácie víťazného návrhu po architektonickej súťaži uvádza obdobie rokov 2022 až 2026. Realizačná fáza bude rozdelená pravdepodobne na etapy.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM