Správy

Námestie hraničiarov a Čapajevova ulica možno zmenia svoje názvy

Názvy ulíc Námestie hraničiarov a Čapajevova ulica v bratislavskej Petržalke by sa mali premenovať. Myslí si to mestská poslankyňa Iveta Plšeková.

Ilustračný obrázok k článku Námestie hraničiarov a Čapajevova ulica možno zmenia svoje názvy
Zdroj: TASR

Plšeková túto tému po niekoľkých rokoch opätovne otvorila na tohtotýždňovom pietnom podujatí odhaľovania pamätníka 18-ročnému Hartmutovi Tautzovi, obeti bývalého komunistického režimu, ktorý pred 30 rokmi tragicky zahynul na československo-rakúskej hranici na úteku za slobodou.

Poukazuje na bolestivé pomenovania

Poslankyňa je totiž presvedčená, že aj práve takouto zmenou by sa ľudia mohli ľahšie vysporiadať s minulosťou. „V Petržalke sa po roku 1989 zmenili mnohé názvy ulíc. Menili sa, lebo niesli predtým názvy rôznych komunistických pohlavárov, rôzne spriatelené názvy komunistických štátov, ale dva názvy ostali. Pre mňa sú veľmi bolestivé,“ uviedla Plšeková.

Čítajte tiež: Smrť ho čakala v Petržalke. Desivý osud talentovaného hudobníka

Poukazuje pritom na to, že Námestie hraničiarov nesie názov po ľuďoch, ktorí slúžili na obranu socialistickej vlasti na hranici a zatýkali tých, ktorí sa snažili utiecť za slobodou. Po ďalšom vrahovi je podľa nej pomenovaná aj Čapajevova ulica.

V tejto súvislosti preto spolu s Petržalským okrášľovacím spolkom podáva na mestskú časť návrh na zmenu názvu oboch spomínaných ulíc. Ako uviedla, podobný návrh sa pritom objavil už zhruba pred desiatimi rokmi, kedy to ale celé akosi odišlo do stratena.

Zmeny názvov si môžu vyžiadať nemalé náklady

Podľa miestnej samosprávy treba zohľadniť aj fakt, že každé premenovanie vyvolá následné zmeny v občianskych preukazoch, sídlach spoločností, označení budov, zásahy do grafikonu MHD, prekreslenie máp a podobne. To môže spôsobiť nemalé finančné a časové náklady zo strany obyvateľov, podnikateľov aj mestskej časti.

„Nebolo by to určite jednoduché. Myslím si, že momentálne má Petržalka úplne iné priority a potreby, ktoré si vyžadujú naši obyvatelia,“ skonštatoval starosta Petržalky Vladimír Bajan.

Podľa stanoviska samosprávy však môže Petržalka takéto uznesenie prijať, ak bude v návrhu dostatočne zdôvodnené a preukázané, že pomenovania predmetného námestia a ulice odkazujú na vrahov a ľudí, ktorí konali proti ľudskosti a poslanci zároveň uznajú tento návrh ako opodstatnený. Konečné slovo ale bude mať bratislavské mestské zastupiteľstvo, petržalský miestny parlament môže takéto zmeny len odporučiť.

Čítajte aj: Odhalili pamätník obeti železnej opony a komunistického re­žimu

Ilustračné foto: Ako sa stavala Petržalka

Ako sa stavala Petržalka
12
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM