Katarína Winklerová Rôzne

Na Kuchajde "kraľuje" a vychováva mladé exotická hus. Pre miestne kačice je však jej panovanie kruté

Vták, ktorý je vzrastom mohutnejší než ostatné druhy našich operencov, sa správa rozpínavo a nedovolí prísť kačiciam divým k vode.

Ilustračný obrázok k článku Na Kuchajde "kraľuje" a vychováva mladé exotická hus. Pre miestne kačice je však jej panovanie kruté
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Väčšina návštevníkov Kuchajdy v týchto dňoch obdivuje mamu – Húsku štíhlu, ako sa vzorne stará o svoje mláďatá. Exotický vták, ktorý nie je našim pôvodným druhom, však „terorizuje“ ostatných vtáčích obyvateľov jazera.

Panuje drsným spôsobom

Húska štíhla (Alopochen egyptiacus) je nepôvodný druh vtáka, ktorý je prirodzene rozšírený v Afrike. Do voľnej prírody sa dostal z chovov zo zajatia.

„V krajinách západnej Európy sa vytvorili polodivoké populácie, ktoré sa počas hniezdenia nevyhýbajú ani obývanému lesoparkovému prostrediu, podobne ako na Kuchajde,“ vysvetlil Bratislava24.sk Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko).

Vták, ktorý je vzrastom mohutnejší než ostatné druhy našich vtákov na Kuchajde, sa správa rozpínavo a podľa informácií viacerých návštevníkov miesta, nedovolí prísť kačiciam divým k vode.

„Hus vyhnala z vodnej hladiny všetky kačice. Každú jednu vyženie a aj ľudia upratujúci Kuchajdu vravia, že ich už nikam nepustí a týždeň neboli vo vode. 40 a viac kačíc je v chládku pri čiernej unimobunke a vody sa naozaj boja a nejedia,“ napísal na sociálnu sieť Juraj.

Globálna hrozba

Agresívne správanie spomínaného vtáčieho druhu potvrdzuje aj ornitológ. „K radosti z výskytu tohto druhu nie je veľký dôvod. Ide o nepôvodný druh, v EU zaradený medzi invázne druhy, ktorý sa voči pôvodným druhom správa pomerne agresívne a vytláča ich z teritória,“ dodáva Ján Gúgh.

Šírenie inváznych druhov živočíchov patrí medzi 5 najzávažnejších globálnych hrozieb biodiverzity. „U nás je najzávažnejšia situácia v oblasti dopadu na kolóniové vodné vtáky, najmä čajkovité druhy, obzvlášť na rybára riečneho,“ uzatvára Gúgh.

Zranená samica

Momentálne má samica Húsky štíhlej na Kuchajde problém so zranenou nohou. „Sme v kontakte so Štátnou ochranou prírody SR, ktorá rodinku monitoruje. Kým sú však mláďatká malé, nemôžu ochranári zasiahnuť. Samček by sa totiž o ratolesti sám postarať nevedel. Odchytiť a liečiť húsku bude možné až o niekoľko týždňov, keď sa húsatká osamostatnia,“ napísal na sociálnu sieť starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Foto: Miroslava Mydliarová

Zdroj: Facebook

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie