Tomáš Stupavský Krimi

Mŕtvi utečenci, ktorých našli pri Pandorfe, sa udusili ešte v Maďarsku

Desiatky mŕtvych utečencov, ktorých našli minulý štvrtok (27.8.) v aute odstavenom na rakúskej diaľnici A4, sa v nákladnom priestore s najvyššou pravdepodobnosťou zadusili, pričom sa tak stalo ešte na území Maďarska.

Ilustračný obrázok k článku Mŕtvi utečenci, ktorých našli pri Pandorfe, sa udusili ešte v Maďarsku
Zdroj: TASR

Potvrdil to Hans Peter Doskozil, náčelník polície v rakúskej spolkovej krajine Burgenland, na ktorej území sa miesto nálezu nachádza.

Rakúskym vyšetrovateľom sa tiež podarilo zistiť, že medzi 71 obeťami tragédie boli občania Sýrie, Iraku i Afganistanu, zatiaľ sa však nepodarilo zistiť totožnosť ani jednej konkrétnej osoby, uviedol Doskozil na tlačovej konferencii v Eisenstadte, ktorú prenášala stanica ORF.

Podľa šéfa burgenlandskej polície sa nepodarilo s určitosťou preukázať ani príčinu smrti utečencov – prehliadka chladiarenského vozidla však priniesla zistenie, že nákladný priestor bol vzduchotesný a pri danom objeme a počte ľudí sa predpokladá, že sa zadusili „v krátkom čase“.

Podľa nových zistení prevádzači s utečencami vyrazili na cestu 26. augusta nadránom zo srbsko-maďarskej hranice a po niekoľkohodinovej jazde cez Maďarsko sa dostali na rakúske územie.

Chladiarenské auto, ktoré podľa nápisov na skrini pôvodne slúžilo slovenskému potravinárskemu podniku, našli odstavené pri obci Parndorf v Burgenlande nasledujúci deň.

V súvislosti s prípadom zadržali na základe európskych zatykačov vydaných rakúskou prokuratúrou šesť osôb. Podľa informácií, ktoré odzneli na dnešnej tlačovej konferencii, bolo päť podozrivých zadržaných na území Maďarska, pričom sa medzi nimi nachádza taktiež vodič auta. Ďalšieho z údajných členov prevádzačskej skupiny zadržali v Bulharsku.

Prečítajte si tiež: Rakúska polícia potvrdila 71 obetí utečencov, z toho štyri deti

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM