KAW Iné športy Šport

Mrazivé radovánky: Ako sa stať ľadovým medveďom a kde v Bratislave si to poriadne užijete?

Zaplávať si v zime na Zlatých pieskoch alebo si len tak v mraze skočiť do ľadového Draždiaka? Pre otužilcov to nie je žiadny problém. Dopracovať sa však do tejto fázy si vyžaduje trpezlivosť, čas a kondíciu.

Ilustračný obrázok k článku Mrazivé radovánky: Ako sa stať ľadovým medveďom a kde v Bratislave si to poriadne užijete?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Hoci je v súčasnosti otužovanie a kúpanie sa v ľadovej vode veľmi populárne, zmeniť svoj štýl života si vyžaduje dlhšiu prípravu. Ak ste rozhodnutí vrhnúť sa na otužovanie, začnite čím skôr. Najlepšie do štyridsiatky. Vo vyššom veku si v zime zaplávate oficiálne iba so súhlasom lekára.

Domáce otužovanie

Pri otužovaní by ste mali začať vlažnou sprchou a postupným zvyšovaním dávok studenej vody pri sprchovaní. Dôležité je robiť to najmä ráno. V zime sa odporúča sprchovať 1 až 3 minúty, v lete 3 až 5 minút. So sprchovaním v studenej vode môžu začať už aj dvojročné alebo trojročné deti. Pri sprchovaní sa pozitívne nalaďte. Po jej skončení si dajte niekoľko zahrievacích cvikov a až potom výživné raňajky.

Studený kúpeľ

Ak si radšej napustite vaňu vodou až po okraj, skontrolujte jej teplotu. Nikdy by nemala mať viac ako 37 stupňov Celzia. Na záver sa vždy opláchnite vlažnou až studenou vodou a dôkladne poutierajte. Osviežiť si len tvár, ruky a nohy sa minie účinkom. Dôležité je otužovať vždy celé telo.

Hor sa do prírody

S otužovaním doma by ste mali pokračovať minimálne pol roka. Až potom je načase otužovať sa aj vo voľnej prírode. Začnite s behaním, bicyklovaním, cvičením a plávaním za každého počasia – najprv v lete, neskôr aj v jeseni či v zime. Dôležité je stále sa hýbať. Takto osviežené telo sa vám odmení väčšou odolnosťou a ani choroba vás tak ľahko nezaskočí. Ak by ste predsa len ochoreli, zvládnete boj s bacilmi ľahšie a rýchlejšie.

Ak máte pocit, že sa z vás postupne stal pravý a nefalšovaný otužilec, s plávaním v ľadovej vode určite nezačínajte bez pomoci skúsenejších. V Bratislave sa môžete pridať k združeniu Ľadové medvede – Bratislava, kde vás radi usmernia.

Obľúbené jazerá otužilcov

Bratislava má to šťastie, že je tu veľké množstvo jazier, kam si môžu ísť otužilci zaplávať. Bratislava24 to potvrdila podpredsedníčka združenia Ľadové Medvede Bratislava Andrea Ostrihoňová: „Obľúbený je Veľký Draždiak, Zlaté piesky, Rusovce, jazero v Dunajskej Lužnej, ale aj Dunaj alebo rieka Morava.“ Ak je jazero zamrznuté, vôbec to otužilcom nevadí. „Jednoducho sa vyseká do ľadu diera a ide sa,“ hovorí Ostrihoňová.

Rozhodne sa však nechodievajte do studených vôd otužovať sami. „Je dôležité, aby tam bol aj niekto iný a v prípade potreby poskytol pomoc či podal čaj,“ dodáva.

Otužovanie sa stalo v posledných rokoch módou. Je však veľmi nebezpečné, ak je jednorazovou záležitosťou.

„Nemala by to byť móda, ale životný štýl, inak si môžete ublížiť. Rozhodne sa treba poradiť s niekým skúsenejším,“ upozorňuje Andrea Ostrihoňová.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR/Lukáš Mužla
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM