Eva Sládková Rôzne Správy

Moslimskí Turci a kresťanskí Slováci boli ako bratia: Pripomínala to TÁTO ulica

Jedna z ulíc v Bratislave bola ešte v nedávnych dobách pomenovaná po osmanskom sultánovi.

Ilustračný obrázok k článku Moslimskí Turci a kresťanskí Slováci boli ako bratia: Pripomínala to TÁTO ulica
8
Galéria
Zdroj: Ernest Huska

Slováci a Turci mali kedysi vynikajúce vzťahy. Dobová tlač hovorila dokonca o bratskom pute! A nebolo to ani tak dávno.

Farebné dejiny

„História nie je čiernobiela, je veľmi rôznorodá. A hoci sa v stredoeurópskej pamäti zakorenili najmä turecké výboje v 16. či 17. storočí, menej známou kapitolou dejín je, že Turci spolu so Slovákmi bojovali bok po boku v prvej svetovej vojne. Osmanská ríša totiž bola spojencom Rakúsko-Uhorskej monarchie a Nemeckej ríše,“ vysvetľuje historik Juraj Červenka. Dodáva, že v tom čase – najmä od roku 1916 hovorili aj dobové noviny o našich tureckých bratoch.

„V Bratislave bola počas prvej svetovej vojny dokonca Ulica sultána Mehmeda V. Bola to dnešná Jesenského ulica, ktorá niesla tento názov zrejme až do zániku monarchie,“ dodáva Juraj Červenka.

Spoľahliví

Turecko, respektíve Osmanská ríša, ako sa vtedy volalo, bojovalo na strane ústredných mocností, ktoré v roku 1916 trápil na ruskom fronte nedostatok vojenskej sily a prehrávali. Ako ideálne riešenie sa veliteľom javilo nasadiť tureckých vojakov.

„Mali vynikajúce hodnotenia a ukázali sa ako veľmi spoľahliví spojenci. Rusi dokonca na vytypovaných úsekoch frontu nasadili moslimských vojakov, očakávali, že Turci budú preto prebiehať na ich stranu, no nestalo sa tak,“ vraví historik.

Turecký cintorín

Na Vrakunskom cintoríne nedávno sprístupnili Turecký vojenský cintorín. Po vyše 100 rokoch od skončenia prvej svetovej vojny si tak aj v Bratislave môžeme uctiť týchto statočných vojakov.

„Som rád, že sa taký cintorín u nás zriadil. V Budapešti majú podobný už od polovice 20. rokov minulého storočia. Od roku1926 na ňom leží 480 osmanských vojakov. 17 zachovaných tureckých hrobov je aj na vojenskom cintoríne v Trenčíne – Kubré, ale ten je pre verejnosť zvyčajne neprístupný,“ vraví nadšený propagátor bratislavskej histórie, Ernest Huska z Petržalského okrášľovacieho spolku.

S jeho tvrdením súhlasí aj historik Juraj Červenka.

"„Bojovali po boku našich vojakov, mnohí skončili aj na našom území v lazaretoch. Navyše, toto spojenectvo bolo obojstranné. Aj vojaci z dnešného Slovenska odišli bojovať do Palestíny, kde Turkom pomáhali napr. rakúsko-uhorskí delostrelci. Je dobré, ak si túto málo známu kapitolu našich dejín vieme dôstojne pripomínať,“ uzavrel historik.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM