KAW Správy Samospráva

Mobilné odberné miesta v Bratislave: Pribudnúť majú desiatky ďalších

Bratislava sa chce sústrediť na zriaďovanie dlhodobých mobilných odberných miest. Dostupné a pohodlné testovanie je podľa samospráv hlavného mesta kľúčom k zvládnutiu pandémie.

Ilustračný obrázok k článku Mobilné odberné miesta v Bratislave: Pribudnúť majú desiatky ďalších
38
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 v Bratislave začína klesať. Ešte koncom minulého týždňa (15. 1.) to na sociálnej sieti oznámil primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Primátor podotkol, že to však nie je dôvod na zvoľnenie ostražitosti a disciplíny. „Stále je to beh na dlhú trať. Dobrá správa nie je, že čísla klesajú, ale že lockdown funguje a klesajúce čísla to len naznačujú,“ skonštatoval Vallo.

Plošné testovanie

Po včerajšom rozhodnutí vlády sú aj bratislavské samosprávy pripravené na plošné testovanie. „Hoci vláda 7 dní rokovala len o tom, či a kde takéto testovanie má byť a nám zostáva už len 5 dní na to, aby sme ho kompletne zabezpečili. Aj z tohto dôvodu vám detaily testovania nevieme oznámiť hneď teraz, ale až keď si ich dohodneme s ostatnými starostami a starostkami a hlavne s Okresným úradom, ktorý, zdá sa, preberá časť organizačnej zodpovednosti,“ informoval v nedeľu večer (18. 1.) primátor Bratislavy.

Z prijatého uznesenia vlády však nie je zrejmé, koľko kôl plošného testovania bude potrebné v Bratislave urobiť. „Dnes nevieme zodpovedne odhadnúť ani to, aká bude ochota Bratislavčaniek a Bratislavčanov zúčastňovať sa prípadných ďalších plošných testovaní a nevieme ani, či bude dostatok zdravotného personálu a dobrovoľníkov, aby sme vedeli takéto testovania zabezpečiť bez toho, aby ľudia čakali v mraze v dlhých radoch a pri nezanedbateľnom riziku nakazenia sa,“ dodáva Vallo.

Dvojnásobný počet MOM

Magistrát spolu s okresnými samosprávami chce počas dvoch týždňov minimálne zdvojnásobiť počet mobilných odberných miest (MOM), ktoré budú otvorené celý deň aj počas víkendov. Vallo preto verí, že plošné víkendové testovania, aké dnes vidíme v niektorých mestách, v takom prípade nebudú v Bratislave potrebné.

Všetky bratislavské samosprávy sa budú podľa Valla snažiť otvoriť na prvú vlnu testovania aspoň 300 odberných miest, niektoré z nich už možno vo štvrtok (21. 1.) či piatok (22. 1.). Primátor požiadal ľudí, aby nečakali len na to a objednali sa na testy aj v už existujúcich MOM, alebo sa nechali otestovať u svojho zamestnávateľa.

Ministerstvo zdravotníctva už vyhlásilo výzvu na zriadenie MOM s požiadavkami samospráv. „My sme medzitým spolu s mestskými časťami dali k dispozícii 30 priestorov na ich zriadenie a veríme, že tento počet MOM-iek sa nám podarí naplniť. Situácii by veľmi pomohlo, ak by vláda dokázala s veľkými zamestnávateľmi zabezpečiť pravidelné testovanie svojich zamestnancov,“ hovorí Matúš Vallo.

Bez čakania v dlhom rade

Magistrát sa chce sústrediť na zriaďovanie dlhodobých mobilných odberných miest. „Počas najbližšieho týždňa musíme urobiť všetko preto, aby každý, kto od 27. januára bude kvôli novým pravidlám vlády potrebovať modrý papierik na prácu alebo pobyt v prírode, ho mohol získať čo najjednoduchšie a najbezpečnejšie, bez čakania v dlhých radoch,“ dodáva primátor.

Mobilné odberné miesta, ktoré sú k dispozícii aktuálne, stačiť určite nebudú. „Nad rámec kapacít existujúcich MOMiek bude v Bratislave potrebné k tomuto dátumu otestovať ďalších zhruba 200-tisíc obyvateľov. Veríme, že sa nám to podarí, ale nasledujúce dni testovania zvládneme len veľkou vzájomnou spoluprácou a trpezlivosťou,“ uzatvára primátor Bratislavy.

Aktualizovaný ZOZNAM MOM v Bratislave nájdete TU.

Ilustračné foto

Väčšina Slovenska je dnes v zlej epidemiologickej situácii a bez pochýb je dôvod aj na diskusiu o potrebe alebo...

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Sunday, January 17, 2021

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM