Rôzne Správy

Milá novinka z bratislavskej ZOO: Narodilo sa ROZKOŠNÉ mláďa hrošíka + FOTO

Zvieracia mamička si svoje bábo chráni, preto sa až v najbližších dňoch dozvieme, či ide o samičku alebo samčeka.

Ilustračný obrázok k článku Milá novinka z bratislavskej ZOO: Narodilo sa ROZKOŠNÉ mláďa hrošíka + FOTO
Zdroj: ZOO Bratislava

V zoologickej záhrade (zoo) v Bratislave sa po ôsmich rokoch narodilo mláďa hrošíka libérijského, ktorý je ohrozeným druhom. Na svet prišlo v pondelok (7. 3.) pred polnocou. Po niekoľkých neúspešných páreniach je to prvé mláďa chovného páru, 16-ročnej samice Dinby a 15-ročného samca Paula. Informovala o tom Alexandra Ritterová zo zoo.

Ona či on?

„Mláďa aj matka sú v poriadku a sú intenzívne sledované chovateľom. Až v najbližších dňoch sa dozvieme, či ide o samičku alebo samčeka. Rozmnožiť hrošíky libérijské sme sa snažili viac ako tri roky,“ priblížila zoologička Martina Hudec Nemčeková, ktorá v zoo dohliada na chov hrošíkov libérijských.

S chovom hrošíka libérijského sa v bratislavskej zoo začalo v roku 1984, odvtedy sa tam narodilo osem mláďat.

Doteraz posledným bola samička Zaria, ktorá momentálne žije v Centre na ochranu tropických kopytníkov Rum Creek na Floride. Matka malého hrošíka, Dinba, sa narodila 22. apríla 2006 v bratis­lavskej zoo.

Jej matka Dina bola zakladateľkou chovu hrošíkov v Bratislave a jej predkovia pochádzali priamo z divočiny. Samec Paul sa narodil 17. mája 2007 a prišiel zo ZOO Berlín ako mladý jedinec. S predchádzajúcou samicou Dinou mal dve mláďatá, s Dinbou je toto jeho prvé.

Objavený pred 100 rokmi

Hrošík libérijský sa prirodzene vyskytuje v tropických dažďových lesoch západnej Afriky. Na rozdiel od svojho príbuzného hrocha obojživelného nežije skupinovým spôsobom života a samica sa so samcom stretáva len v období párenia. Ako druh bol objavený len pred niečo viac ako 100 rokmi.

V súčasnosti ich existenciu najviac ohrozuje klčovanie dažďového lesa a následná strata prirodzeného prostredia. Podľa údajov uvedených v Červenom zozname ohrozených druhov Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) je aktuálny počet jedincov hrošíka libérijského žijúcich vo voľnej prírode neznámy.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM