Ilustračný obrázok k článku Mesto opäť prenajalo pozemky na Hviezdoslavovom námestí americkej ambasáde
4
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Mesto opäť prenajalo pozemky na Hviezdoslavovom námestí americkej ambasáde

Dnešným hlasovaním a následným podpisom nájomnej zmluvy sa skončí bezplatné užívanie pozemku v centre mesta.

Aktualizované Rôzne
Aktualizované Rôzne

Mesto opäť prenajalo pozemky na Hviezdoslavovom námestí americkej ambasáde

Dnešným hlasovaním a následným podpisom nájomnej zmluvy sa skončí bezplatné užívanie pozemku v centre mesta.

Ilustračný obrázok k článku Mesto opäť prenajalo pozemky na Hviezdoslavovom námestí americkej ambasáde
4
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Na dnešnom mestskom zastupiteľstve poslanci odobrili nájom pozemkov, ktoré americká ambasáda využíva ako bezpečnostnú zónu. Za oplotenie pozemku na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave mesto získa vyše 480-tis. eur ročne počas obdobia 6 rokov, z toho 25% získa MČ a 75% mesto. Bratislava24.sk o tom informoval Peter Bubla, hovorca magistrátu.

Koniec bezplatnému užívaniu pozemkov

Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v SR využíva pozemok v okolí budovy ambasády na Hviezdoslavovom námestí ako svoju bezpečnostnú zónu od roku 2005. Zmluva na v zásade bezplatný nájom pozemku vypršala ešte v roku 2016. Predchád­zajúce vedenie mesta nedokázalo v mestskom zastupiteľstve presadiť predĺženie tohto nájmu.

Dnešným hlasovaním a následným podpisom nájomnej zmluvy sa skončí bezplatné užívanie pozemku v centre mesta. Veľvyslanectvo USA bude za nájom pozemku, ktorý využíva ako bezpečnostnú zónu, platiť mestu a mestskej časti nájomné v celkovej sume 481 070,00 eur ročne, čo predstavuje 1,00 eur/m²/deň.

Veľvyslanectvo bude oprávnené uplatniť si trojročnú opciu na obnovenie nájomnej zmluvy, avšak iba pod podmienkou, že minimálne dva mesiace pred skončením doby nájmu preukáže právoplatné stavebné povolenie na výstavbu novej budovy zastupiteľstva Spojených štátov amerických v SR.

Bezpečnostná zóna

Existencia bezpečnostnej zóny pred americkou ambasádou sa opiera o Zmluvu o bezpečnostnej zóne medzi Spojenými štátmi americkými a Mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto, o stanovisko Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Viedenský dohovor o diplomatických stykoch. Slovenská republika, ktorá je zmluvnou stranou dohovoru, je ako prijímací štát povinná uľahčiť výkon funkcií diplomatickej misie a nesie v tomto zmysle aj medzinárodnoprávnu zodpovednosť.

Viedenský dohovor konštatuje, že „prijímajúci štát buď vysielajúcemu štátu uľahčí v súlade so svojimi zákonmi získať miestnosti potrebné pre misiu na svojom území, alebo mu pomôže obstarať umiestnenie misie iným spôsobom“. „Miestnosťami misie“ sa pritom podľa dohovoru rozumejú „budovy alebo časti budov a k nim priľahlé pozemky bez ohľadu na vlastníctvo, ak sa používajú pre účely misie, vrátane rezidencie šéfa misie“.

Záväzky vyplývajúce z dohovoru budú tak voči americkej ambasáde naplnené. Avšak podpísaním nájomnej zmluvy bude užívanie tohto pozemku v centre mesta aj adekvátne spoplatnené a jasne časovo ohraničené.

Reakcia primátora

Cieľom je mať Hviezdoslavovo námestie v Bratislave bez bezpečnostného plota pred Veľvyslanectvom Spojených štátov amerických v SR. Vyhlásil to vo štvrtok primátor hlavného mesta Matúš Vallo po tom, čo mestské zastupiteľstvo schválilo veľvyslanectvu na šesť rokov prenájom pozemkov pred budovou ambasády za 481 070 eur ročne.

Pozemky veľvyslanectvo využíva od roku 2005 ako svoju bezpečnostnú zónu. Starostka Starého Mesta a mestská poslankyňa Zuzana Aufrichtová priznala, že z plota nie sú nadšení, treba ale podľa nej akceptovať realitu.

Primátor upozornil, že pre problém so schválením prenájmu týchto pozemkov v minulom volebnom období prichádza mesto už dva a pol roka o 1300 eur denne.* „Som rád, že sa v tom pohneme ďalej. Teším sa z toho, lebo denne do Bratislavy príde 1300 eur,“* skonštatoval Vallo.

To, že v minulosti mestské zastupiteľstvo opakovane neschvaľovalo návrh na prenájom pozemkov veľvyslanectvu, vníma ako politickú hru vtedajšieho zastupiteľstva či skupiny poslancov. „Prišli sme skoro o 1,5 milióna eur a nič sa nezmenilo, plot je naďalej tam,“ povedal.

Nová adresa ambasády

Úsilie je podľa primátora nemať bezpečnostný plot na Hviezdoslavovom námestí a aj to, aby ambasáda zmenila svoju adresu a sídlila na inom mieste v Bratislave. „Usilujeme sa, aby za šesť rokov bolo jasné, kde bude ambasáda sídliť, a aby bola výrazne rozbehnutá zmena jej adresy,“ podotkol.

Vallo potvrdil, že sa ulica Olejkárska, pri novej budove Slovenského národného divadla, skloňuje ako miesto, kam by sa mohlo veľvyslanectvo presťahovať. Poznamenal však, že o tom diskutuje pracovná skupina. V prípade bezpečnostného plota pred súčasným sídlom ambasády poukázal na Viedenský dohovor, podľa ktorého je bezpečnostná zóna súčasťou ambasády aj na priľahlých pozemkoch, a to bez ohľadu na vlastníctvo.

Starostka Starého Mesta a mestská poslankyňa Zuzana Aufrichtová vyjadrila spokojnosť nad rokovaním o podmienkach prenájmu, z ktorého bude mať osoh aj mestská časť. „Tieto peniaze budú určite investované do verejného priestoru,“ podotkla starostka.

Americká ambasáda
3
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín