Správy

Mesto osadilo pamätnú tabuľu venovanú zakladateľom Československa

Význam vzniku Československa pripomína od nedele pamätná tabuľa na budove Primaciálneho paláca v Bratislave.

Ilustračný obrázok k článku Mesto osadilo pamätnú tabuľu venovanú zakladateľom Československa
8
Galéria
Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Hlavné mesto ňou vzdáva hold zakladateľom prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov T. G. Masarykovi a M. R. Štefánikovi.

Špeciálna vďaka

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal pri odhalení pamätnej tabule zvýraznil dôležitosť, ktorú mala prvá republika pre rozšírenie a prehlbovanie vzťahov medzi slovenským a českým národom, ale aj pre samotnú Bratislavu. Pripomenul, že práve vznik Československa umožnil to, aby Bratislava neskôr písala svoj príbeh ako hlavné mesto samostatného Slovenska. „Udalosti, ktoré sa stali pred 100 rokmi, mali pre naše mesto zásadný význam a dali Bratislave do vienka pečať slobodomyseľnosti, otvorenosti a tolerancie k iným,“ uviedol Nesrovnal.

Pripomenul, že špeciálna vďaka za vznik Československa patrí práve Masarykovi a Štefánikovi. „Dokázali otočiť pozornosť západných demokratických mocností k zápasu o slobodu a presvedčiť ich, že idea novej republiky, spoločnej krajiny Čechov a Slovákov, má zmysel, je životaschopná a treba jej dať šancu,“ zdôraznil bratislavský primátor.

Úsilie a odhodlanie zakladateľov

Chargé d'affaires Veľvyslanectva Českej republiky v Bratislave Pavel Sladký pripomenul i mená Edvarda Beneša, Vavra Šrobára či Ivana Dérera – ďalších dôležitých osobností, ktoré sa podieľali na zrode Československa i demokratických princípov, ktoré táto republika v medzivojnovom období v strednej Európe predstavovala. „Nemôžeme spomenúť všetkých. No pamätajme si úsilie i odhodlanie zakladateľov Československa. Pamätajme si hodnoty, ktoré presadzovali,“ zdôraznil.

Na slávnostnom odhalení pamätnej tabule sa zúčastnila i praneter M. R. Štefánika Tamara Michaela Dudášová. Rovnako i predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová.

Autorom pamätnej tabule je akademický sochár Vladimír Višváder. Ide o mramorovú tabuľu s bronzovými reliéfmi podobizní M. R. Štefánika a T. G. Masaryka ako zakladateľov 1. ČSR, na ktorej je vyfrézovaný text a zasadená aj bronzová ozdoba v podobe lipovej ratolesti ako symbolu slovanstva. Tabuľa je inšpirovaná existenciou niekdajšej pamätnej tabule T. G. Masaryka na fasáde Starej radnice, ktorá bola po druhej svetovej vojne odstránená a po komunistickom prevrate zničená.

Mesto osadilo pamätnú tabuľu venovanú zakladateľom Československa
8
Galéria
Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM