Aktualizované Rôzne

Mesto zriadi metropolitný inštitút, pôjde o analytický útvar

Vytvorenie Metropolitného inštitútu Bratislavy má byť nástrojom pre reálnu zmenu Bratislavy na mesto, ktoré dokáže úrovňou života konkurovať najvyspelejším metropolám.

Ilustračný obrázok k článku Mesto zriadi metropolitný inštitút, pôjde o analytický útvar
7
Galéria
Zdroj: TASR

Hlavné mesto zriadi novú príspevkovú organizáciu Metropolitný inštitút Bratislava. Má byť nástrojom pre reálnu zmenu Bratislavy na mesto, ktoré dokáže úrovňou života konkurovať najvyspelejším európskym metropolám.

Hnacia sila zmeny

Prvé aktivity má inštitút začať vykonávať od apríla. Pôjde o pracovisko v oblasti urbanizmu, architektúry, dát, rozvoja, tvorby a správy mesta. Schválili to vo štvrtok mestskí poslanci, niektorí z nich však vyjadrili obavy.

Bratislava a jej metropolitné územie sa podľa mesta rozvíja vo viacerých oblastiach mimoriadnym tempom, v iných však naopak zásadne zaostáva. „Aby bola zmena reálna, je potrebné vytvoriť nástroj, ktorý bude jej hnacou silou. V rámci existujúceho poznania a medzinárodnej skúsenosti je vhodným nástrojom vytvorenie inštitúcie, ktorá bude nositeľom nového pohľadu na mesto a jeho fungovanie,“ vysvetľuje v predloženom materiáli samospráva.

Vytvorenie Metropolitného inštitútu Bratislavy má byť nástrojom pre reálnu zmenu Bratislavy na mesto, ktoré dokáže úrovňou života konkurovať najvyspelejším metropolám. Model oddeleného inštitútu s takýmto zameraním je dlhoročnou zahraničnou praxou väčšiny európskych metropol ako Brusel, Paríž, Amsterdam, ale aj Praha, Brno či Karlovy Vary.

Činnosť organizácie

Okrem strategického a územného plánovania sa má nová organizácia venovať aj dátovej politike mesta, tvorbe analýzy a verejných politík v kompetencii mesta, monitoringu, inováciám či vzdelávaniu verejnosti v oblasti rozvoja a fungovania hlavného mesta.

„Po vybudovaní organizácie sa zníži množstvo a rozsah odborných analýz objednávaných v súkromných poradenských spoločnostiach, čím sa zníži potreba vynakladania tohto druhu výdavkov do externého prostredia, ktoré neboli v minulom období zanedbateľné a boli predmetom kritiky. Súčasťou organizácie sú útvary zamerané na zber dát a informácií z územia relevantných pre analýzy a podklady,“ tvrdí magistrát.

Hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad má spolu s jej tímom pri plnení svojich úloh spolupracovať s metropolitným inštitútom, s čím aj súhlasí.

Metropolitný inštitút Bratislava

Inštitút má začať svoju činnosť 1. apríla. Predpokladá sa, že bude mať 50 zamestnancov. V prvej etape sa predpokladá nábor asi 30 zamestnancov, predovšetkým z radov zamestnancov magistrátu. V ďalšej fáze v tomto roku sa predpokladá prijatie 20 nových zamestnancov, predovšetkým na pozície expertov.

Mesto deklaruje, že štatutár inštitútu bude vybraný transparentne. V aktuálnom roku sa chce Metropolitný inštitút Bratislava zamerať napríklad na prípravu podmienok pre architektonické súťaže pre Námestie SNP a Kamenné námestie, ako aj pre kúpele Grössling, Komenského námestie, ako aj viaceré lokality na budovanie náhradných a nájomných bytov.

Niektorí mestskí poslanci uviedli, že zámer nie je zlý, nepáči sa im však jeho predložená forma. Mestská poslankyňa a starostka bratislavskej Karlovej Vsi Dana Čahojová povedala, že nebol dostatočný čas a ani priestor prekonzultovať tento materiál. Vedenie mesta vyzvala, aby sa neponáhľalo so zriadením tohto inštitútu.

V materiáli sú podľa nej nejasné až protirečivé formulácie a z dlhodobého hľadiska môžu byť pre mesto vysoko rizikové. Čahojová poukázala aj na problémy, ktoré má takýto inštitút v Prahe. Vedenie i zamestnanci mesta zdôvodňovali potrebu vzniku inštitútu a deklarovali, že sa problémom a nejasnostiam budú chcieť pri zriaďovaní organizácie vyhnúť.

Mestské zastupiteľstvo mesta Bratislava
3
Galéria
Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM