Samospráva

Mesto chce zabezpečiť celkovo 1243 nájomných bytov. Väčšinu z nich postaví

V pláne je aj výstavba nových bytov na svojich pozemkoch, a to na Terchovskej, Súhvezdnej, Bazovej, Baltskej, Peknej ceste, Delenej, Šintavskej, Bratskej, a ďalších uliciach.

Ilustračný obrázok k článku Mesto chce zabezpečiť celkovo 1243 nájomných bytov. Väčšinu z nich postaví
8
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Mesto Bratislava chce mať do konca súčasného volebného obdobia v roku 2022 hotových alebo aspoň projekčne rozrobených 700 mestských nájomných bytov. Mestským poslancom to oznámil bratislavský primátor Matúš Vallo s tým, že prioritou je vyriešiť problém 301 žiadateľov o náhradné nájomné bývanie.

Rekonštrukcia už postavených bytov

Samospráva už našla 22 bytov, ktoré vlastní, sú prázdne a začne ich rekonštruovať. Celkovo chce zabezpečiť 1243 nájomných by­tov.

„Nasledujúce dni predstavíme komplexný koncept toho, ako sa chceme dostať k bytom,“ avizoval primátor. Bratislavská viceprimátorka Lucia Štasselová podotkla, že mesto čaká aj prehodnocovanie kritérií pre žiadateľov o byt. Zároveň priblížila, že bola zriadená pracovná skupina Nájomné bývanie, ktorá zastrešuje tvorbu náhradných nájomných, nájomných a sociálnych nájomných byty.

„Na celej stratégii pracujeme s expertom, ktorého magistrát najal a rozbiehal projekt sociálneho bývania v Brne,“ povedala Štasselová.

Zmena územného plánu

Celkovo chce mesto zabezpečiť 1243 nájomných bytov, z toho rekonštrukciou vlastného majetku – 105, spoluprácou v partnerstvách – 150, projektom s developermi – 101 a výstavba nových bytov – 887. Prioritou samosprávy na najbližšie obdobie je rekonštrukcia budov a objektov v lokalitách Zámocké schody 1, Ventúrska 4, Kozia 7 a Pri Habánskom mlyne 8.

Plánovaná je aj rekonštrukcia v budove bývalej lekárne Salvator na Panskej 35 a v budove na Velehradskej 6 – 8. Bratislava chce získať obnovou 24 bytov, ktoré chce nadobudnúť kúpou bývalej ubytovne na Dopravnej 1 v Rači, lokalita Rendez.

S ministerstvom vnútra absolvovalo mesto úvodné rokovania týkajúce sa zámeny v súvislosti s ubytovňou na Saratovskej ulici, kde je odhadovaný počet bytov 150.

Mesto tvrdí, že spolupracuje aj s Bratislavským samosprávnym krajom, a to na projektoch v Záhorskej Bystrici a Karlovej Vsi. V oboch prípadoch je plánovaná súťaž a potrebná zmena územného plánu. Rozbehla sa komunikácia s ďalšími možnými partnermi, a to niektorými poisťovňami či sporiteľňami.

Projekty s developermi

Mesto pripravuje aj projekty s developermi. „Po vyše polročnej komunikácii sa počet developerských spoločností stabilizoval na šesť developerov, ktorí majú investičné zámery v Dúbravke, Rači, Ružinove a Petržalke. Celkovo ide o osem lokalít. Návrh zmluvy pripravujeme v spolupráci s expertmi na magistráte. S niektorými developerskými spoločnosťami plánujeme uzatvárať zmluvy na jeseň,“ avizuje mesto.

Plánuje aj výstavbu nových bytov na svojich pozemkoch, a to na Terchovskej, Súhvezdnej, Bazovej, Baltskej, Peknej ceste, Dúbravčickej, Delenej, Šintavskej, Bratskej, Sosnovej, Parkovej, Šustekovej či Pastierskej. „Na všetky lokality plánujeme vypísať urbanisticko-architektonické súťaže. Dve z nich už prebiehajú v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy,“ spresnil magistrát. Projekt nájomného bývania Pri Kríži v Dúbravke je v procese ukončenia.

„Dúfam, že budúci rok, možno koncom tohto roka začneme poskytovať aspoň niekoľko desiatok bytov žiadateľom o náhradné nájomné bývanie,“ podotkla Štasselová. Bratislava doteraz nezabezpečila náhradné nájomné bývanie pre žiadateľov z reštituovaných by­tov.

Od začiatku roka 2017 má preto povinnosť im vyplácať rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným. V septembri na tento účel magistrát vyplatil viac ako 700-tisíc eur.

Byty v Bratislave
8
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie