Mesto Bratislava plánuje vyplatiť podnikateľovi Kmotríkovi milióny eur. Chce vraj zachrániť vodárne
Primátor Matúš Vallo hovorí o zastavení profitovania súkromného vlastníka na bratislavskej vodárenskej infraštruktúre.
Ivan Kmotrík má dostať od mesta 8 miliónov eur. Za túto sumu chce samospráva získať podiel v servisnej firme Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Infra Services. Za nie celkom štandardných podmienok známy podnikateľ získal v tejto spoločnosti 49-percentný podiel ešte za primátorovania Andreja Ďurkovského.
Verejný záujem
O zámere dnes (v pondelok 18.5.) ako prvá informovala samospráva mesta. „Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) sa vďaka transakcii stane 100 percentným akcionárom firmy Infra Services a za jedno euro ročne na tri roky zostane Infra Services v nájme areál, kde aktuálne sídli. BVS spolu s tým získa aj možnosť prehodnotiť všetky zmluvné vzťahy Infra Services s externým prostredím a zastaviť aktivity firmy, ktoré nie sú v súlade s verejným záujmom,“ napísala hovorkyňa mesta Katarína Jánošíková. Mesto argumentuje úsporami, ktoré sa údajne prejavia okamžite. Najskôr však bude musieť zaplatiť Ivanovi Kmotríkovi 8 miliónov eur. „A dať mu pozemky v hodnote ďalších dva a pol milióna eur,“ dodáva zástupca akcionárov Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Miroslav Dragun.
Nekorektné?
Spôsob oznámenia zámeru je podľa niektorých akcionárov veľmi nezvyčajný, ba dokonca až nekorektný.
„Mrzí ma, že ako zástupca 29-tich akcionárov BVS sa dozvedám o tom, že Bratislavské vodárne majú kupovať podiel v dcérskej spoločnosti od pána Kmotríka len z médií. My sme žiadnu analýzu ani podklady nevideli. Je pre nás prekvapujúce, že primátor Matúš Vallo a jeho tím a tiež niektoré médiá prezentujú, že ide Bratislava kupovať podiel, čo nie je absolútne pravdou. Ide to kupovať Bratislavská vodárenská spoločnosť, ktorá má 89 akcionárov,“ dodáva rozčarovaný Miroslav Dragun. Podľa neho je nesprávne, ak jeden akcionár dostáva viac informácií ako ostatní.
Valné zhromaždenie
Vodárne sa bránia. Všetci akcionári vraj získajú informácie dostatočne včas, aby sa vedeli k téme fundovane vyjadriť.
„Akékoľvek rozhodnutie o majetkových zmenách tohto typu v Infra Services bude schvaľovať Valné zhromaždenia BVS, na ktoré budú riadne pozvaní všetci akcionári najneskôr 30 dní vopred. Zároveň dostanú aj všetky materiály, aby vedeli prijať zodpovedné rozhodnutie. Okrem toho nové vedenie BVS plánuje na túto tému aj osobné stretnutia s akcionármi na neformálnej úrovni,“ napísal nám hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Peter Podstupka.
Efektivita?
Predstavitelia vodární sú presvedčení, že vyplatenie Kmotríka je dobrou cestou pre spoločnosť.
„Vďaka tomuto kroku bude môcť BVS okamžite začať s efektívnou opravou infraštruktúry, ktorá je v regióne BVS vo veľmi zanedbanom stave. Úspory, ktoré vzniknú zrušením nevýhodných zmlúv s Infra Services a transparentnými verejnými obstarávaniami, určite prevýšia náklady spojené s ukončením vzájomnej spolupráce s menšinovým akcionárom,“ vraví generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Peter Olajoš.
Každopádne, k transakcii sa môže pristúpiť až po tom, ako ju schváli nielen Valné zhromaždenie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, ale aj Mestské zastupiteľstvo Bratislavy. Obe inštitúcie by o tom mali hlasovať do leta.