Správy Samospráva

Manuál revitalizácie okolia Panenskej ulice formou VZN platiť nebude

Manuál verejných priestorov pre Panenskú ulicu a okolie v Starom Meste, ktorého cieľom bola revitalizácia územia, do platnosti oficiálne nevstúpi.

Ilustračný obrázok k článku Manuál revitalizácie okolia Panenskej ulice formou VZN platiť nebude
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Súhrnný materiál riešených verejných a uličných priestorov v tejto zóne, ktorý mestská časť ako prvá bratislavská samospráva pripravovala vyše roka a ktorý mal byť prijatý formou všeobecne záväzného nariadenia (VZN), staromestskí poslanci neschválili. Spracovanie dokumentu síce zhodnotili kladne, mali však k nemu pripomienky.

Žiadali záväznosť

„Občania žiadali, aby to bolo záväzné, aby to nebol len zdrap papiera. Tak sme hľadali formu a zvolili sme prijatie dokumentu formou všeobecne záväzného nariadenia. Myslíme si, že takéto riešenie má oporu v zákone,“ uviedol staromestský starosta Radoslav Števčík.

Miestny úrad sa v tomto prípade podľa neho odvolal na ustanovenia zákona o obecnom zriadení, podľa ktorých sa aj iné podrobnosti môžu spracovať formou nariadenia. Niektorí z poslaneckého zboru si totiž neboli istí, či má takýto postup zákonnú oporu. Podľa nich je to predsa len iné ako schválenie územného plánu zóny formou VZN, o čom hovorí stavebný zákon. „Je to vec názoru, ale myslíme si, že oporu to má. Sme síce priekopníci, lebo zatiaľ nemá nikto takýto manuál spracovaný a nevieme, ako by sa s tým vysporiadala prokuratúra alebo súdy,“ priznal Števčík.

Dizajn manuál

Podľa starostu však bude predmetný manuál pre mestskú časť záväzný bez ohľadu na rozhodnutie poslancov. „Keď budeme rekonštruovať ulice v danom území, budeme manuál prísne dodržiavať,“ poznamenal Števčík. To však nevie garantovať aj pri iných stavebníkoch, ktorí často pri rekonštrukciách budov zasahujú do verejného priestoru. „Pokiaľ ide o nich, budeme len dúfať, že budú rešpektovať naše želanie. Nevieme ich ale nijakým spôsobom zaviazať, aby postupovali podľa manuálu. Bude to len na ich dobrej vôli,“ dodal Števčík.

Dôvodom vypracovania dizajn manuálu bol fakt, že samospráva doteraz riešila každé verejné priestranstvo jednotlivo, v tomto prípade chce zrevitalizovať celú štvrť ako celok. Jeho vypracovaniu predchádzal proces participácie s miestnymi občanmi, odborníkmi na dopravu, verejný priestor či urbanizmus, ale aj pamiatkarmi.

Predmetné územie je v tomto prípade ohraničené ulicami Palisády, Pilárikova a Svoradova a tiež Hodžovým námestím. Riešené územie obsahuje ulice Panenská, Podjavorinskej, Štetinova, Zochova, Kozia, Lýcejná, Konventná a Svoradova. V minulosti sa táto oblasť nazývala aj Tereziánske mesto.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM