Rôzne

Ľudia bez domova môžu lepšie prežiť zimu aj vďaka projektu Adoptuj si posteľ

Zimné mrazy v hlavnom meste každoročne trápia okolo 5-tisíc ľudí bez domova. Mnohí z nich sú chorí alebo starí a aj preto ľahšie podľahnú nepriaznivému počasiu.

Zdroj: Dnes24.sk

Nový projekt pre vytvorenie vhodných ubytovacích podmienok ľuďom bez domova na bezpečné prežitie zimy pripravila organizácia Depaul Slovensko. Pod názvom Adoptuj si posteľ – zachrániš život sa do projektu môže zapojiť verejnosť.

Adoptuj si posteľ

„Vyzývame ľudí, aby finančne prispeli a stali sa podporovateľmi postelí v našich zariadeniach. Je to iné, ako dávať peniaze bezdomovcom v uliciach a mať obavu, či ich vodne využijú. U nás je bezpečie, že všetky peniaze budú použité pre nich. Okrem nocľahu im poskytujeme jedlo, sprchu, oblečenie, zdravotnú aj sociálnu starostlivosť,“ zdôvodnil na utorkovej prezentácii projektu riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.

Podľa neho verejnosť má na výber z troch možností pomoci na internetovej stránke www.adoptujsipostel.sk. Vďaka tomu nocľaháreň pre ľudí bez domova môže lepšie riešiť nielen krízové situácie, ale aj dlhodobejšie sa starať o bezdomovcov v teréne, ktorí zimujú v kanalizačných šachtách, stanoch, chatkách a iných priestoroch.

„V zime denne pomáhame vyše 300 takýmto ľuďom. Dávame im pitnú vodu, ošatenie, drevo, aby nekúrili plastami a iným nevhodným materiálom. Ďalších bez domova monitorujeme a bez príspevkov verejnosti by sme to nezvládli,“ uviedla sociálna pracovníčka Nikoleta Schillová.

Depaul Slovensko

Najväčšia bratislavská nezisková organizácia pre bezdomovcov už vyše 12 rokov poskytuje nocľah pre viac ako 250 ľudí v núdzi. Jej prvý projekt – Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul, vznikol ako reakcia na zamrznutie vyše 20 z nich pred 13 rokmi v uliciach Bratislavy. Zimné mrazy v hlavnom meste každoročne trápia okolo 5-tisíc ľudí bez domova. Mnohí z nich sú chorí alebo starí a aj preto ľahšie podľahnú nepriaznivému počasiu. Depaul Slovensko má v súčasnosti šesť zariadení.

Vážne chorí ľudia bez domova môžu využiť Útulok svätej Lujzy, kde je celodenná starostlivosť. Podobne ako v nocľahárni tiež môžu využiť sociálne poradenstvo, pomoc pri hľadaní práce, vybavení dôchodku a iných potrieb.

Adoptuj si posteľ
13
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM