ts Rôzne

Kŕmite labute rožkami a nechávate psa pri jazere navoľno? Pozor, nerobíte dobre!

Chodíte kŕmiť labute na bratislavské jazerá? Skúsený ornitológ vám poradí, kedy a hlavne aké potraviny sú na prikrmovanie labutí či kačiek najvhodnejšie.

Ilustračný obrázok k článku Kŕmite labute rožkami a nechávate psa pri jazere navoľno? Pozor, nerobíte dobre!
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Poznáte to. Prechádzka s deťmi pri jazere, deti sú ohromené labuťami a kačkami. Rodičia ochotne vyťahujú piškóty či rožky, aby potešili ratolesti a dopriali im zážitok z kŕmenia divých operencov. Viete ale, kedy je vhodné tieto operence prikrmovať a najmä, čo je a čo nie je vhodné hádzať do vody?

Čím a kedy prikrmovať

Ornitológovia odporúčajú prikrmovať vtáctvo predovšetkým počas zimného obdobia, kedy sú potravné zdroje v prírode obmedzené alebo nedostupné. „Napríklad keď mrzne, padá sneh, fúka silný vietor alebo padá mrznúci dážď. Neodporúčame prikrmovať počas obdobia, kedy si vtáctvo nájde v krajine prirodzenú potravu, t. j. počas jari, leta a jesene,“ povedal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.

„V prípade vodného vtáctva ako sú labute alebo kačice divé je vhodné na prikrmovanie použiť kukuricu, pšenicu, jačmeň, ryžu alebo iné zrná, neochutené ovsené vločky, alebo zelené časti zeleniny,“ odporúča Gúgh.

Prikrmovať pečivom alebo inými potravinami, ktoré sú určené pre ľudí, by ste nemali.

Pri dlhodobom prikrmovaní napríklad pečivom môže dôjsť k problémom s trávením, chorobe alebo k úhynu,“ varuje. Solené, údené a inak korenené potraviny radšej tiež nechajte doma. „Sú známe mnohé prípady, že po prikrmovaní hniezdiacich labutí počas výchovy mláďat pečivom došlo postupne k ochoreniu a úhynu viacerých mláďat.“

Čítajte aj: Havrany, kavky a vrany sú šedou eminenciou bratislavských sídlisk

Aj prikrmovanie má následky

Ján Gúgh ďalej vysvetľuje, že labute, kačice divé alebo čajky sú pomerne prispôsobivé vtáky, najmä počas zimného obdobia. „Dokážu nájsť potravné zdroje a na týchto miestach sa zdržiavajú. Takýto je aj prípad vodných plôch v Bratislave. Prikrmovanie teda môže lokálne a dočasne zvýšiť početnosť vtáctva, čo môže pozorovateľov a prikrmujúcich ľudí potešiť. Má to ale aj svoje nežiadúce dopady, napríklad časté kolízie labutí s autami alebo nárazy do objektov ako budovy, elektrické vedenia a podobne,“ vysvetľuje.

Preto treba zvážiť kde je vhodné prikrmovať, aby sme tam zbytočne zhromažďujúce sa vtáctvo nevystavovali nebezpečenstvám a v konečnom dôsledku mu ublížime viac ako pomôžeme.

Psičkári, majte sa na pozore!

„V meste evidujeme prípady, kedy si majiteľ psa neustrážil svojho miláčika, ktorý napadol labuť a vážne ju zranil alebo aj usmrtil. Tiež sú časté zranenia v dôsledku zamotania sa do rybárskeho vlasca, ešte horšie je ak sa labuť zamotá do vlasca s háčikom, ktorý sa jej zapichne do tela alebo háčik zkonzumuje a ten sa jej zapichne do hrdla,“ opisuje možné následky Gúgh. Rybári by preto nemali nechávať takýto odpad voľne pohodený v okolí jazier, v prírode.

Kým plavci labute neohrozujú, člny a vodné skútre môžu spôsobiť buď výrazné plašenie alebo zranenie či úhyn. „Tento jav je známy skôr z Hrušovskej zdrže a ďalších väčších vodných plôch, kde sa často takéto plavidlá bezohľadne preháňajú,“ hovorí Gúgh.

V zime k nám prilietajú labute zo severu a v tom období ich je viac aj na mestských vodných plochách pri porovnaní s hniezdiacimi pármi. Je ich toľko, koľko sa ich v krajine uživí. „Aj mesto predstavuje isté životné prostredie pre divo žijúce vtáky a ak tu nájdu bezpečie a potravu, osídľujú ho. Taký je aj prípad labutí.“ Ich počet v meste ovplyvňujú aj ľudia spomínaným prikrmovaním.

„Čím je zdroj potravy bohatší, tým viac sa ich na danom priestore môže zhromaždiť. Počet labutí všeobecne rastie najmä počas migrácie a zimovania a tomuto druhu sa v súčasnosti darí.

Čítajte aj: Dunajské luhy sú domovom pestrej ríše desaťtisícov vzácnych vtákov

Bratislavské labute a kačky
8
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM