Rôzne

Hotelu Park Inn hrozí zatvorenie. Kritizovanú fasádu stavebník nestihne zmeniť

Zmena fasády do konca októbra bola jednou z podmienok na vydanie predčasného povolenia pre hotel na jeho užívanie. Stavebník to ale nestihne.

Ilustračný obrázok k článku Hotelu Park Inn hrozí zatvorenie. Kritizovanú fasádu stavebník nestihne zmeniť
6
Galéria
Zdroj: TASR

Zrekonštruovaný hotel Park Inn by Radisson Danube Bratislava v centre mesta sa kritizovanej fasády nezbaví v požadovanom termíne.

Fasáda hotela

Tým mal byť koniec októbra, dodržaný však nebude. Stavebník totiž požiadal o jeho predĺženie. Pritom októbrový termín bol podmienkou v rámci predčasného povolenia na užívanie hotela do doby jeho kolaudácie. Ak sa tak nestane, hotel by mali zatvoriť.

„Stavebník spolu so žiadosťou o schválenie realizačného projektu požiadal aj o predĺženie termínu realizácie,“ potvrdil Ján Mackovič, poverený vedením Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Bratislava. S prácami na úprave fasád by sa podľa neho malo začať v priebehu septembra a trvať by mali päť mesiacov. „Podľa skúseností projektanta je to reálny čas vzhľadom na technickú náročnosť navrhovaných úprav,“ doplnil Mackovič.

Fasáda hotela teda tak rýchlo minulosťou nebude. Zmeniť sa pritom mala do požadovaného termínu podľa nového projektu, ktorý odobrili pamiatkari i architekti. A práve termín bol jednou z podmienok na vydanie predčasného povolenia pre hotel na jeho užívanie, keďže hrozilo, že pre neskolaudovanie bude síce prevádzkyschopný, avšak zatvorený. Hotel sa totiž neskolauduje dovtedy, kým nebude zmenená jeho fasáda. V tejto súvislosti sa ešte v apríli staromestský starosta Radoslav Števčík vyjadril, že ak nebude termín dodržaný, hotel zatvoria.

Kritizovaná fasáda

Prednedávnom svoje stanovisko zopakoval s tým, že mestská časť spolu s pamiatkarmi bude trvať na tom, že sa s opravami musí začať čo najskôr. „Zatiaľ z našej strany platí 31. október. To je deadline na dokončenie, potom sa skončí predčasné užívanie,“ uviedol Števčík s tým, že cieľom je, aby sa fasáda hotela zmenila. Investor doteraz na otázky TASR neodpovedal.

Autor schváleného projektu úpravy fasády, architekt Ľubomír Závodný spresnil, že v súčasnosti je projektová dokumentácia kompletne dokončená. „Začatie prác je v kompetencii investora a vyžaduje si čas na výber zhotoviteľa,“ povedal. O meškaní či posune termínu prác nevie, ale ako projektant potvrdil, že po spracovaní podrobnej dokumentácie vyplynula väčšia technická náročnosť úpravy fasády, ako sa javilo zo súťaže.

S novým výzorom vynoveného hotela na nábreží Dunaja nie sú spokojní viacerí, ako laická verejnosť, tak i mnohí odborníci. Investor vo februári informoval, že je ochotný prepracovať fasádu, a preto sa rozhodol vyhlásiť architektonickú súťaž s oslovením viac ako desiatky ateliérov. Starosta tvrdí, že k problémom s fasádou by nemuselo prísť, ak by stavebník rešpektoval stavebné povolenie, ktoré hovorilo, že pred realizáciou fasády si musí dať jej finálnu verziu schváliť krajským pamiatkovým úradom.

Hotel Park Inn
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM