Správy Samospráva

Koniec očkovacej turistiky? Bratislava dostane viac vakcín

Bratislavčania sú, zdá sa, uvedomelejší ako zvyšok Slovenska, a tak majú výrazne vyšší záujem o očkovanie.

Ilustračný obrázok k článku Koniec očkovacej turistiky? Bratislava dostane viac vakcín
7
Galéria
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na sociálnych sieťach sa v ostatných dňoch a týždňoch objavovali mnohé fotografie, ako sa Bratislavčanky a Bratislavčania nechali zaočkovať v Skalici, Trenčíne, ale aj vo vzdialenejších mestách. V čakárni totiž zaškrtli, že sú ochotní vycestovať, a tá im ponúkla najskorší možný termín. V hlavnom meste je vyšší záujem o očkovanie ako inde a tunajší počet vakcíne jednoducho nestačí.

Očkovacia turistika

Na problém začiatkom tohto týždňa poukázal aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý si tiež všimol, ako Bratislavčania cestujú stovky kilometrov, len aby sa mohli nechať zaočkovať.

„Veľkokapacitné očkovacie centrum prevádzkované samosprávnym krajom v Bratislave by bez problémov dokázalo zaočkovať výrazne viac obyvateľov, ako očkuje dnes. Stačilo by, aby Ministerstvo zdravotníctva SR sprístupnilo pre Bratislavu viac dávok vakcín, ktoré sú momentálne distribuované do iných častí krajiny, kde o ne taký záujem nie je a zostávajú nevyužité. Zdá sa mi nedôstojné, zbytočne nákladné a trochu aj nebezpečné, aby Bratislavčania a Bratislavčanky cestovali za vakcínami po celom Slovensku, keď vakcíny môžu prísť k nám,“ uviedol primátor. Ako dodal, k 13. aprílu bolo v Bratislavskom kraji zaočkovaných 26,86 % obyvateľov, čo je najvyšší podiel na celom Slovensku.

„Držať dávky vakcín desiatky až stovky kilometrov od obyvateľov, ktorí sú dnes ochotní sa nimi zaočkovať, vytvára zbytočnú bariéru, odrádza ľudí od očkovania a v konečnom dôsledku aj spomaľuje očkovanie celého Slovenska. Prosíme preto vládu, aby čo najskôr navýšili počet dávok a typov vakcín dostupných v Bratislave, kde je o ne záujem obyvateľov a zbytočne ich nedistribuovali tam, kde zostávajú nevyužité,“ apelova Matúš Vallo a zdá sa, že jeho volanie bolo vyslyšané.

Viac dávok

Nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa podľa všetkého stotožnil s názorom bratislavského primátora a sľúbil hlavnému mestu viac vakcín.

„Už tento víkend bude v Bratislave viac vakcín a veľkokapacitné vakcinačné centrum Bratislavského samosprávneho kraja môže zaočkovať viac ľudí z čakárne. Tešíme sa z toho!“ oznámil primátor.

Očkovanie v Bratislave

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM