Správy Samospráva

Koniec nezmyselným obštrukciám: Bratislavské bábkové divadlo konečne opravia

Projekt rekonštrukcie Bratislavského bábkového divadla na Dunajskej ulici v hlavnom meste ožíva.

Ilustračný obrázok k článku Koniec nezmyselným obštrukciám: Bratislavské bábkové divadlo konečne opravia
4
Galéria

Sabotovanie a doplácanie na nekorektnosť! Tomu musel ostatných niekoľko rokov čeliť Bratislavský samosprávny kraj v súvislosti rekonštrukciou Bábkového divadla. Teraz sa však zdá, že sa konečne veci pohli.

Sabotáž

Po rokoch stagnácie má Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ako zriaďovateľ divadla v rukách stavebné povolenie a pripravuje súťaž na zhotoviteľa. Najväčší problém podľa župana Juraja Drobu spôsobila v minulosti súkromná firma, ktorá vyhrala na základe najnižšej ceny a nebola schopná splniť to, k čomu sa zaviazala.

„Úmyselne nám odsabotovala výstavbu a to celý proces zastavilo a natiahlo,“ poznamenal. Ideová príprava rekonštrukcie divadla sa pritom začala ešte v roku 2008. „Odvtedy to bolo ako na hojdačke – príprava projektu, prepracovanie projektu, vyhlásenie architektonickej súťaže, odloženie rekonštrukcie, spustenie rekonštrukcie, odchod zhotoviteľa,“ vymenovala vedúca oddelenia kultúry na Úrade BSK Svetlana Waradzinová.

Nekorektnosť

V roku 2018 sa rozhodlo vedenie kraja projekt obnovy divadla oživiť. Rekonštrukcia sa síce spustila, avšak zhotoviteľ zo stavby odišiel a dielo nechal nedokončené. V roku 2019 samosprávny kraj projekt prepracoval a požiadal o udelenie súhlasu od stavebného úradu aj krajského pamiatkového úradu. Spustenie rekonštrukcie však minulý rok oddialila petícia obyvateľov za záchranu lipy, ktorú sa napokon podarilo zachrániť a zapracovať do projektovej dokumentácie.

„V súčasnosti máme v rukách povolenie od stavebného úradu pokračovať v rekonštrukcii a finalizujeme spustenie verejného obstarávania na zhotoviteľa. Vďaka tomu po dlhých rokoch odkladania môžeme konečne začať stavať,“ deklarovala Waradzinová.

Divadlo čaká kompletná rekonštrukcia zvonku i zvnútra vrátane nového foyer, javiska i hľadiska. Divadlo bude mať aj nové svetelné a zvukové technológie.

Bratislavské bábkové divadlo vzniklo v roku 1957 pod názvom Štátne bábkové divadlo. Po nevyhnutnej rekonštrukcii v polovici 80. rokov minulého storočia existovalo tri desaťročia v provizórnych podmienkach. Od konca roka 2014, keď bola scéna z dôvodu nevyhovujúcich technicko-bezpečnostných podmienok v budove zatvorená, je divadlo nútené fungovať v cudzích priestoroch. Na konte má 183 premiér a viac ako 13-tisíc predstavení doma a vo svete. V Bratislavskom kraji je jediným „kamenným“ bábkovým divadlom.

🥁 PROJEKT BRATISLAVSKÉHO BÁBKOVÉHO DIVADLA NAPREDUJE O rekonštrukcii sa začalo hovoriť už pred trinástimi rokmi. Projekt...

Posted by Bratislavský kraj on Tuesday, March 16, 2021

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM