KAW Správy Samospráva

Koniec dlhému státiu v kolónach! Tento obchvat zrýchli dochádzanie do Bratislavy

Tranzit cez obce má na svedomí hluk a vysokú prašnosť. Teraz by sa malo obyvateľom Bratislavy aj okolitých obcí uľaviť.

Ilustračný obrázok k článku Koniec dlhému státiu v kolónach! Tento obchvat zrýchli dochádzanie do Bratislavy
Zdroj: TASR

Zlepšenie dopravnej situácie, časová úspora pre vodičov, ale najmä odbremenenie obcí Chorvátsky Grob a Slovenský Grob od tranzitnej dopravy. To všetko prinesie vybudovanie cestného obchvatu obcí Malokarpatska. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SR) schválilo pre Bratislavský samosprávny kraj (BSK) nenávratný finančný príspevok vo výške 6,2 milióna. Nová cesta bude merať 1,7 kilometra.

Etapy projektu

Obce v okolí Bratislavy prudko rastú a v uplynulých rokoch pribudli na hraniciach okresu Pezinok desaťtisíce nových obyvateľov. Tí síce bývajú na vidieku, ale drvivá väčšina z nich dochádza do školy či za prácou každý deň do hlavného mesta. V rannej a popoludňajšej špičke sú tu cesty plné áut, tvoria sa kolóny, dochádza častejšie k nehodám, tranzit cez obce má na svedomí hluk a vysokú prašnosť.

"Aspoň časť týchto negatívnych javov zmierni práve nová cesta, ktorá priamo prepojí Chorvátsky a Slovenský Grob s križovatkou Triblavina, diaľnicou D1 a novobudovaným diaľničným obchvatom hlavného mesta D4,” vyhlásila to podpredsedníčka vlády a ministerka Veronika Remišová (Za ľudí). Projekt má viac etáp.

Nultá etapa cestného obchvatu obcí Malokarpatska začína v diaľničnej križovatke Triblavina. Končiť bude na ceste III/1059, ktorá spája obec Chorvátsky Grob s časťou Čierna Voda. Odbremenia sa tým najmä obce Chorvátsky Grob a Slovenský Grob. Novovybudovaný dvojpruhový asfaltový úsek bude mať 1,7 km a prinesie časovú úsporu pre občanov z okolitých obcí – v priemere vodiči ušetria 3,5 minúty jazdného času.

Pribudnú aj mosty

Súčasťou projektu je aj výstavba dvoch mostných objektov ponad Mlynský potok a Dávidov kanál. Náklady na projekt budú 6,5 milióna eur, z toho 6,2 bude hradených z eurofondov.

„Schvaľovací proces tohto projektu považujem za veľký úspech. Priemerná dĺžka schvaľovania obdobných dopravných projektov bývala v minulosti 163 dní, najviac dokonca až 692 dní, teda takmer dva roky. Tento projekt sme však schválili v rekordne krátkom čase, len za 41 pracovných dní. Naším cieľom je zefektívniť procesy v maximálne možnej miere tak, aby sa peniaze čo najjednoduchšie dostávali do regiónov a pomáhali tam, kde treba,“ upresnila Veronika Remišová.

Župan Jura Droba podčiarkol, že vybudovanie tejto stavby pozitívne ovplyvní dopravnú situáciu v území, najmä pre obce Chorvátsky a Slovenský Grob. Doplnil však, že pre dosiahnutie zníženia dopravnej záťaže v celom území mikroregiónu je nevyhnutné do roku 2027 realizovať ďalšie etapy spomínaného obchvatu.

Zdroj: BSK

Menej hluku, lepšia kvalita života - pomáhame ľuďom z eurofondov Boj proti byrokracii v eurofondoch prináša výsledky....

Posted by Veronika Remišová on Thursday, April 8, 2021

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM