Eva Sládková Samospráva

Kauza koza opäť na pretrase! Konanie Matúša Valla idú prešetrovať

Za dobrotu na žobrotu! Môže si povedať primátor Bratislavy Matúš Vallo. Chcel pomôcť chudobným ľuďom v Afrike a hrozí mu pokuta 70 tisíc eur!

Ilustračný obrázok k článku Kauza koza opäť na pretrase! Konanie Matúša Valla idú prešetrovať
Zdroj: Človek v ohrození

Možno si pamätáte, ako sa koncom minulého roka Matúš Vallo zapojil do kampane občianskeho združenia Človek v ohrození. Cieľom bolo vyzbierať peniaze na kúpu kôz pre farmárov v Keni. Takáto pomoc je pre chudobných ľudí v tejto africkej krajine priam život zachraňujúca.

Verejní činitelia nesmú robiť reklamu. Keďže názory na to, či toto je rovnaký prípad, sa rôznia, sám Matúš Vallo požiadal poslancov o prešetrenie veci. Dal návrh na začatie konania vo veci ochrany verejného záujmu a poslanci ho odsúhlasili.

Viaceré právne výklady

„Podľa mňa je absurdné, aby verejný činiteľ nemohol podporiť fotkou s papierovou maketou neziskovú vec. Preto som sám navrhol, poďme to vyšetriť, aby som mal do budúcna istotu, že môžem pomáhať. Mám k tomu viaceré právne výklady, ktoré tvrdia, že som to mohol urobiť. Myslím si, že zistenie poslancov bude jednoznačné,“ vraví Matúš Vallo.

V zahraničí štandard

Rovnaký názor má aj jeho zástupkyňa Lucia Štasselová, ktorá pred pôsobením v samospráve pracovala vo viacerých neziskových projektoch. „Vyjadriť podporu verejnoprospešnej veci nemá nič spoločné s klasickou reklamou. Navyše primátor z toho nebude mať žiadnu výhodu. V zahraničí je to štandardná vec, organizácie využívajú známe a rešpektované osobnosti, aby im pomohli. Na základe toho sa potom rozhoduje mnoho darcov,“ vysvetľuje Lucia Štasselová.

Zlá legislatíva

Mestský poslanec, právnik Milan Vetrák, však oponuje: „Tak, ako je v súčasnosti nastavená legislatíva, je to podľa mňa porušenie zákona. Žiaľ, legislatíva nevyníma ani charitatívnu reklamu z reklamy, ktorá je zakázaná pre verejných funkcionárov. Myslím si, že Matúš Vallo mal byť opatrnejší.“

Kauzu teraz prešetrí komisia pri mestskom zastupiteľstva. Tá prijme uznesenie, o ktorom následne bude hlasovať mestské zastupiteľstvo. Zo zákona je na to čas 180 dní, čiže do pol roka by sme mali definitívne vedieť, ako sa celá táto kauza skončí.

Rýchle správy

Najčítanejšie