Rôzne Správy

Kam do PRÍRODY počas LOCKDOWNU: Objavte nádherné miesta v Malých Karpatoch

Podľa aktuálne platných opatrení môžu Bratislavčania vyraziť do prírody v rámci celého Bratislavského kraja.

Ilustračný obrázok k článku Kam do PRÍRODY počas LOCKDOWNU: Objavte nádherné miesta v Malých Karpatoch
9
Galéria

Výletníci sa delia na viac typov. Niektorí ani na chvíľu nezídu z betónovej cesty, iní radi poznávajú nepoznané v tajomných zákutiach lesa. Malé Karpaty ponúkajú množstvo príležitostí a tipov na výlet, z ktorých si každý vyberie niečo zaujímavé.

Malá Baňa

Vrch Malá Baňa sa vypína nad Račou v výške 361 metrov nad morom. Výstup naň je vhodný aj pre rodiny s menšími deťmi. Cesta netrvá viac ako hodinu a hore vás čaká pekný výhľad na okolie. Na Malú Baňu sa dostanete od Knižkovej doliny, cez rozcestník pri amfiteátri v Rači a ďalej po modrej turistickej značke. Je už len na vás, či potom zídete naspäť do Rače alebo sa vyberiete ďalej po chodníčkoch v lese. Prejsť sa ďalej môžete na Vypálenisko, Zbojníčku či Pánovu lúku.

Písaný kameň

V lesoparku, neďaleko turistického rázcestia Za Kačínom, sa nachádza zaujímavý balvan, ktorý v sebe ukrýva kus histórie. Nazýva sa Písaný kameň a predstavuje pozostatok hranice medzi slobodným kráľovským mestom Bratislavou a stupavsko-pajštúnskym panstvom, ktorému vládli Pálffyovci.

Dostať sa sem môžete napríklad z Kačína. Vydáte sa po červenej značke smerom na Marianku. Po chvíli prídete k rázcestiu Za Kačínom, kde budete ešte asi 100 metrov pokračovať po červenej značke. Potom príde odbočka doprava na lesnú cestu. Táto cestička vás následne zavedie ku kameňu, ktorý hľadáte.

Fialková dolina

Do prírodnej rezervácie Fialková dolina sa dostanete z Devínskej cesty od autobusovej zástavky Dolné koruny. Okrajom rezervácie ide dokonca aj cyklotrasa. Úzka dolina má v strednej časti ráz miniatúrneho kaňonu.

Na okrajoch doliny sú zachované lúčne porasty, ktoré sú nádherné najmä od jari do jesene, ale je tam čo obdivovať aj v zime. V spomínanej lokalite nájdete aj malú lesostep a zachovalé dubovo-hrabové lesy. Lokalitou preteká zurčiaci potok. Na hornom konci Fialková dolina prechádza do lokality zvanej Gronáre, kde si tiež užijete kusisko romantiky.

Nová trasa

Nechajte sa pozvať na skvelý výlet kúsok nad Bratislavou. Nová trasa v Malých Karpatoch vás povedie lesom medzi Spariskami a Bielym krížom.

Lesná cestička obchádza frekventovanú asfaltovú cyklotrasu, po ktorej viedla značka pôvodne. Červená turistická značka zároveň informuje, že trasa je súčasťou Cesty hrdinov SNP, ktorá sa tiahne od Duklianskeho priesmyku až po Devín.

Novootvorený úsek meria päť kilometrov a bol vybudovaný bez zásahu do pôdneho krytu a tiež využitím starých lesníckych zvážnic. S prácami počas výstavby pomáhalo viac ako 100 dobrovoľníkov.

„Nová trasa je krajšou alternatívou k pôvodnej asfaltke, turisti sa vyhnú cyklistom, nie je náročná na kondíciu a zároveň vedie návštevníkov cez atraktívne zákutia mestských lesov,“ priblížil riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Matej Dobšovič.

Návštevníci na trase môžu vidieť aj brezový hájik s mokraďou, mohutné borovice douglasky pôvodom zo Severnej Ameriky či jazierko Podkova s košatým 150-ročným bukom.

Malý Slavín

V južnej časti Malých Karpát, v centrálnej časti Bratislavského lesoparku, približne v polovici cesty medzi Mariankou a Račou, sa nachádza areál s názvom Malý Slavín.

Po nenáročnom výstupe natrafíte na pomníček, podľa ktorého je miesto pomenované. Malý Slavín stojí na mieste posledného odpočinku dvoch sovietskych vojakov už od konca vojny. Areál otvorili v auguste 1984 pri príležitosti 44. výročia SNP. Po novembri 1989 sa socialistická opatera skončila, z vrcholu pomníka odstránili červenú hviezdu a areál postupne pustol. K obnove prišlo až začiatkom tohto storočia. Na pamätník osadili novú tabuľu a areál bol upravený.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Turistická trasa od Sparísk nad Peknou cestou po Biely kríž
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM