Kultúra

Jej podtitul Trojrozmerné fotografie z prvej svetovej vojny spresňuje možný

Ilustračný obrázok k článku Jej podtitul Trojrozmerné fotografie z prvej svetovej vojny spresňuje
možný
10
Galéria

Jej podtitul Trojrozmerné fotografie z prvej svetovej vojny spresňuje možný zážitok z prehliadky expozície, ku ktorej každý návštevník má k dispozícii špeciálne modro-červené okuliare. Pomocou nich fotografie budia dojem priestorovosti, keď k výške a šírke sa pridáva rozmer hĺbky.

Trojrozmerná technika

„Každá fotografia bola vytvorená z dobových stereografií. Stereografia je špeciálny druh fotografie zložený z dvoch mierne odlišných snímok toho istého predmetu, kde každá je odfotografovaná z iného uhla korešpondujúceho s pozíciou páru ľudských očí. Stereografie sa stávajú trojrozmernými bez stereoskopu, iba digitálnym spracovaním obrazu s použitím takzvanej anaglyfickej techniky,“ hovorí kurátorka priestorovej expozície Katalin Bognár.

Podľa kurátorky sa táto metóda používa viac ako storočie a jej súčasťou je procedúra, pri ktorej sa dve snímky odfotografované z pozícií ľavého a pravého oka nakopírujú jedna na druhú, pričom využívajú komplementárne farby – červenú a modrú. Potom sa obraz cez okuliare javí ako trojrozmerný.

Vojaci na fotkách

Výstavu pripravilo Maďarské národné múzeum so súkromným zberateľom Sándorom Felvinczim zo štyroch štátnych a súkromných zbierok. Obsahuje vyše 100 fotografií z obdobia rokov 1914–1916 počas bojov na území rôznych krajín. Na nich sú vojaci európskych a amerických armád aj v čase oddychu, presunu a pri rôznych nielen bojových činnostiach.

„Súbežné vystavenie týchto fotografických zbierok reprezentujúcich vizuálnu propagandu Dohody a Trojspolku dovoľuje návštevníkom porovnať znepriatelené strany prvej svetovej vojny z viacerých hľadísk,“ dodáva kurátorka.

Výstavu otvorili v rámci festivalu Mesiac fotografie v Bratislave a potrvá do 30. januára 2017.

Ilustračný obrázok

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM