Kultúra

JEDINEČNÉ dobrodružstvo pod rúškom TMY: Bratislavský hrad môžete teraz prebádať aj v NOCI

Nenechajte si ujsť netradičné nočné prehliadky, na ktorých sa dozviete o dejinách Bratislavského hradu.

Ilustračný obrázok k článku JEDINEČNÉ dobrodružstvo pod rúškom TMY: Bratislavský hrad môžete teraz prebádať aj v NOCI
Zdroj: TASR

Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum pripravilo netradičné nočné prehliadky Bratislavského hradu cez denník Alfreda Piffla.

Denník architekta

Podujatie, ktorým si pripomína 115 rokov od narodenia a 50 rokov od úmrtia architekta a pamiatkara Alfreda Piffla (1907 – 1972), sa uskutoční v piatok 25. novembra. „V Bratislave patril medzi hlavných iniciátorov záchrany a obnovy požiarom zničeného Bratislavského hradu, a to v čase, keď mnohí presadzovali jeho zbúranie,“ približuje múzeum.

Na prehliadku o dejinách Hradu sa návštevníci vydajú prostredníctvom Pifflovho osobného denníka, ktorý si písal počas rekonštrukcie.

Nazrieme na Hradný palác očami architekta a zistíme, s akými výzvami, prekážkami i radosťami sa počas obnovy stretol. Zaspomíname aj na jeho hrdinskú úlohu, keď sa nechal spustiť na dno až 85 metrov hlbokej hradnej studne a pozrieme si jeho legendárny model hradu,“ avizuje SNM.

Nočná Bratislava z veže

Na prehliadkach organizátori neopomenú ani Pifflových súputníkov – Alexyho, Martinčeka, Fialu, Štefanovičovú či Pollu.

Prehliadku ukončíme na vrchole Korunnej veže s výhľadom na nočnú Bratislavu. Pri príležitosti nočnej prehliadky bude Bratislavský hrad nasvietený ako ruina, teda do podoby, akú mal pred začatím náročnej obnovy,“ dodáva múzeum. Špeciálne nasvietenie hradu pripravuje v spolupráci s Národnou radou SR.

Alfredovi Pifflovi pripravilo múzeum aj výstavu komponovanú zo šiestich nadrozmerných fototapiet. Architekta zachytávajú pri rekonštrukčných prácach v Hradnom paláci so spomienkami z jeho osobného denníka.

piatok / v časoch o 18.30, 20.30 a 22.30 h. / maximálny počet účastníkov v skupine je 25 osôb / rezervácia vopred na hrad.podujatia@gmail.com

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM