Rôzne

Horúčavy trápia aj zvieratá v bratislavskej ZOO. Takto sa pred nimi chránia

Niektoré druhy zvierat v ZOO majú vo svojich výbehoch bazén, iným sa vytvárajú tzv. bahniská, ktoré okrem schladenia poskytujú aj ochranu pre kožu.

Ilustračný obrázok k článku Horúčavy trápia aj zvieratá v bratislavskej ZOO. Takto sa pred nimi chránia
35
Galéria
Zdroj: ZOO Bratislava archív

Počas horúcich letných dní, ktoré zažíva Bratislava, trpia horúčavami ako ľudia, tak aj zvieratá. ZOO Bratislava prijala viacero opatrení, ktorými sa snaží zmierniť vplyv horúčav na ich zdravie. Zabezpečuje pre nich chládok v jednotlivých chovných zariadeniach, ako aj dostatočný prísun vody.

Bazény aj bahniská

Rovnako ako ľudia, aj zvieratá by sa pri nedostatku vody mohli dehydrovať a pri pobyte na slnku a pri zvýšenej aktivite by sa ich organizmus mohol prehriať. Preto sú chovné zariadenia robené tak, aby zvieratá mali možnosť ukryť sa v chládku a vždy mali zabezpečený dostatočný príjem tekutín.

Zvieratá sú po tieto dni oveľa aktívnejšie pred východom a po západe slnka ako počas dňa, kedy počas horúčavy uprednostňujú odpočinok v chládku.

Niektoré druhy v ZOO (medveď, leopard, jaguár, tiger, belaňa tundrová, hrošík libérijský) majú vo svojich výbehoch aj bazén, v ktorom sa môžu kedykoľvek počas dňa osviežiť. Iným sa vytvárajú tzv. bahniská (nosorožce, diviaky, zubry). Blato z bahnísk okrem schladenia poskytuje aj ochranu pre kožu zvierat, pretože funguje ako „opaľovací krém“ a zároveň ich chráni proti ektoparazitom. V niektorých výbehoch sa nachádza aj vyšší trávnatý porast, v ktorom sa zvieratá schovávajú a chladia.

Zdroj: ZOO Bratislava archív

Okrem dostatočného prísunu vody je zvieratám podávané množstvo ovocia a zeleniny, odkiaľ dokážu takisto prijímať tekutiny. Občas sa napríklad šimpanzom dá vychladený melón, ktorý ich osvieži. Ľadovú pochúťku môže dostať v prípade extrémnych horúčav aj medveď hnedý.

Hmlová brána

Aby sa aj návštevníci mohli počas návštevy ZOO v týchto horúčavách osviežiť, na začiatku spodného detského ihriska je nainštalovaná tzv. „hmlová brána“. Určená je najmä pre deti, ktoré sú v týchto extrémne teplých dňoch spolu so seniormi najviac ohrozenou skupinou obyvateľov. Do vzduchu je rozstrekovaná vodná hmla, ktorá okolitý vzduch a rozhorúčené telo príjemne ochladí a zníži riziko zdravotných ťažkostí z vysokých teplôt vonku.

Zvieratká v ZOO Bratislava
35
Galéria
Zdroj: ZOO Bratislava archív
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Najčítanejšie