Tomáš Stupavský Rôzne

Hľadáte nový domov? Ceny nájmov bratislavských bytov klesli o 11 percent

Priemerná cena bratislavských novostavieb klesá aj v dôsledku presunu novej ponuky z lokalitne atraktívnejších a drahších častí mesta na jeho perifériu. Slabšia ponuka novostavieb v užšom centre však spôsobuje rast cien starších bytov v týchto lokalitách.

Ilustračný obrázok k článku Hľadáte nový domov? Ceny nájmov bratislavských bytov klesli o 11 percent
Zdroj: TASR

Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti Bencont Investments. Na konci minulého roka tiež významne klesli ceny bytových nájmov v hlavnom meste Slovenska.

Cena prenájmu s energiami sa počas posledného štvrťroka 2014 pohybovala v priemere na úrovni 651,72 eura mesačne. Medziročne tak bola takmer o 11,5 percenta nižšia, k čomu prispel najmä pokles cien energií. Priemerná cena energií pri nájmoch sa znížila o 15 percent, čo sa odrazilo aj v ich podiele na tvorbe celkovej ceny nájmu – klesol o 3,5 percentu­álneho bodu na 15 percent.

Aj v poslednom kvartáli vlaňajška pokračoval rast cien starších bytov. V porovnaní s koncom roka 2013 boli o 17,8 percenta drahšie. Najvýraznejšie, viac ako o 15 percent, rástli ceny v mestských častiach Nové Mesto, Ružinov, Staré Mesto, ale aj v Dúbravke a Karlovej Vsi.

Prečítajte si tiež: V Rači sa budúci rok začne s výstavbou prvej etapy kontroverzného projektu Račany Rosso

Ponuka nových bytov v Bratislave je podľa analýzy dostatočná, no nereflektuje lokalitné požiadavky dopytu. „Ponuka novostavieb v častiach Ružinov, Nové mesto či Staré Mesto je slabá, respektíve finančne málo dostupná v porovnaní s požiadavkami dopytu. Tento nedostatok na trhu dopyt substituuje prostredníctvom starších bytov, ktoré na zvýšený dopyt reagujú rastom cien,“ priblížil hlavný analytik spoločnosti Matúš Jančura. Opačný jav možno sledovať v Rači alebo Dúbravke, kde je dostatok novej ponuky, preto sa tam cena výraznejšie nepohla.

Trhové podmienky označil Jančura z pohľadu dopytu za veľmi dobré. Niektoré banky totiž ešte do konca februára poskytujú prefinancovanie nehnuteľnosti až do výšky 100 percent, obmedzovať by to mali začať od marca.

„Tieto dobré podmienky budú naďalej držať ceny starých bytov na relatívne vysokých úrovniach – najmä v častiach, kde ponuka novostavieb nekryje potrebu dopytu. Ceny nájmov sa po raste od roku 2008 do roku 2012 zastabili­zovali, respektíve vďaka energiám klesli, čo súvisí práve s lepšou finančnou dostupnosťou bytov z hľadiska kúpy,“ zhodnotil analytik.

Ilustračné foto.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM