Ilustračný obrázok k článku Historická budova SND je možno zatvorená zbytočne: Zistili sa mnohé POCHYBENIA
Zdroj: DPB, a. s.

Historická budova SND je možno zatvorená zbytočne: Zistili sa mnohé POCHYBENIA

Národný inšpektorát práce zrušil zákaz používania historickej budovy SND.

Kultúra
Kultúra

Historická budova SND je možno zatvorená zbytočne: Zistili sa mnohé POCHYBENIA

Národný inšpektorát práce zrušil zákaz používania historickej budovy SND.

Ilustračný obrázok k článku Historická budova SND je možno zatvorená zbytočne: Zistili sa mnohé POCHYBENIA
Zdroj: DPB, a. s.

Národný inšpektorát práce zrušil rozhodnutie Inšpektorátu práce Bratislava o zákaze používania historickej budovy Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Vec vrátil na nové prejednanie a rozhodnutie. Vyhovel tak odvolaniu vedenia SND. Dôvodom sú zistené mnohonásobné pochybenia inšpektora práce. TASR o tom informovala Jana Alexová z úseku komunikácie a obchodu SND.

Pochybenia

Vedenie divadla dostalo rozhodnutie Inšpektorátu práce Bratislava o zákaze používania historickej budovy SND na akúkoľvek činnosť 3. mája tohto roka. Budovu ihneď zatvorilo. Proti rozhodnutiu sa však odvolalo na Národný inšpektorát práce, ktorý rozhodnutie o zákaze používania historickej budovy SND zrušil a vrátil na nové prejednanie a rozhodnutie.

Z dôvodu havarijného technického stavu budovy, ktorý znemožňuje bezpečnú divadelnú prevádzku, a nevyhnutnej rekonštrukcie pre činnosť SND, uzavreli budovu už v máji 2021. Historickú budovu však občasne prenajímali na spoločenské akcie.

„Pri preskúmavaní administratívneho spisu mal Národný inšpektorát práce za to, že inšpektor práce pri vydaní napadnutého rozhodnutia mnohonásobne pochybil,“ konštatuje v rozhodnutí z júla Národný inšpektorát práce.

Ako ďalej uvádza, došlo k vážnym procesným aj skutkovým pochybeniam zo strany inšpektora práce, pretože tento neuniesol bremeno zistiť a ustáliť jednoznačne a nepochybne skutkový stav veci na základe konkrétnych dôkazov vykonaných v správnom konaní.

Účelové rozhodnutie

Rozhodnutie inšpektora práce o zákaze používania historickej budovy SND sme od začiatku považovali za tendenčné a účelové,“ vyhlásil generálny riaditeľ SND Matej Drlička s tým, že rozhodnutie Národného inšpektorátu práce im dáva za pravdu.

Drlička deklaruje, že stav budovy bol a je stále bezpečný pre všetky akcie, ktoré nepotrebujú využívať divadelné technológie a ktoré si prinesú vlastnú techniku. Rovnako trvá na tom, že nijako neohrozovali zdravie a bezpečnosť ľudí na podujatiach, ktoré sa tam konali.

Možno budovu otvoria

Ak opakovaná kontrola inšpektorátu práce potvrdí, že stav historickej budovy SND si nevyžaduje jej úplné zatvorenie a je bezpečný pre občasné návštevy verejnosti, vedenie divadla plánuje budovu sprístupniť návštevníkom vo forme pravidelných komentovaných prehliadok. Tvrdí, že tak vyhovie žiadostiam domácich aj zahraničných návštevníkov.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín