Kultúra

Herečka a speváčka Jane Birkin, známa zo sexi francúzskej skladby, vystúpi v Bratislave

Jane Birkin sa v 70. rokoch stala sex-symbolom obdobia a spolu s Gainsbourgom tvorila ikonický pár, médiami často označovaný ako najkreatívnejší a štýlový.

Ilustračný obrázok k článku Herečka a speváčka Jane Birkin, známa zo sexi francúzskej skladby, vystúpi v Bratislave
Zdroj: TASR

Herečka a speváčka Jane Birkin, známa aj vďaka sexi hitu zo 70. rokov „Je t'aime… moi non plus“, mieri do Bratislavy. Vystúpi v rámci festivalu City Sounds po boku slovenského orchestra Cappelly Istropolitany. Birkin predstaví piesne svojho speváckeho kolegu a životného partnera Serga Gainsbourga 15. apríla vo Veľkej sále Istropolisu.

Turné podporí album

Turné na podporu minuloročného albumu Birkin/Gainsbourg: Le Symphonique je podľa francúzsko-anglickej šansonierky poctou jej dlhoročnému partnerovi, skladateľovi, hudobníkovi a režisérovi Sergovi Gainsbourgovi, ktorý patrí k najvýraznejším francúzskym umelcom 20. storočia.

„Serge bol nielen básnikom či objaviteľom nepoznaného. Mal aj ucho symfonika – čoho dôkazom je aj jeho orchestrálne majstrovské dielo Histoire de Melody Nelson,“ ozrejmila speváčka hudobníkov vzťah ku klasickej tvorbe, ktorý je možno badať na albume z roku 1968.

Zároveň tiež približuje motiváciu pre vznik nového albumu Le Symphonique, ktorý Gainsbourgove skladby predstavuje v nových symfonických aranžmánoch. Birkin na ňom spojila svoje sily s japonským klaviristom, skladateľom a aranžérom Nobuyuki Nakajimom, producentsky sa na ňom podieľal Gainsbourgov dlhoročný producent Philippe Lerichomme. Výsledkom je prepojenie nadčasových, sugestívnych skladieb s majestátnym zvukom Montrealského symfonického orchestra.

V rámci slovenského koncertu však speváčka vystúpi po boku rozšírenej zostavy slovenského orchestra Cappella Istropolitana, pod vedením dirigenta Daniela Simandla.

Sex-symbol svojej doby

Jane Birkin (1946) odštartovala svoju kariéru v roku 1965 v komediálnom filme The Knack… and How to Get It. O rok neskôr sa objavila v svetoznámej snímke Zväčšenina talianskeho režiséra M. Antonioniho. V roku 1968 spoznala počas nakrúcania filmu Slogan herca, speváka a textára S. Gainsbourga, pre ktorého sa stala múzou, dlhoročnou priateľkou i spolupracov­níčkou.

V 70. rokoch sa stala sex-symbolom obdobia a spolu s Gainsbourgom tvorila ikonický pár, médiami často označovaný ako najkreatívnejší a štýlový. Ich vzťah trval 13 rokov, pričom ich dcéra Charlotte Gainsbourg je tiež herečka a speváčka. Po hudobníkovej smrti v roku 1991 sa Birkin stala zanietenou propagátorkou jeho umeleckého dedičstva a odkazu.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM