Futbal Šport

Z tej sumy sa vám zatočí hlava: Kúpa Národného futbalového štadióna za milióny eur

Cena za Národný futbalový štadión stúpla o 23 miliónov a dosiahla 98 a pol milióna eur bez DPH.

Ilustračný obrázok k článku Z tej sumy sa vám zatočí hlava: Kúpa Národného futbalového štadióna za milióny eur
19
Galéria
Zdroj: ŠK Slovan Bratislava

Štát bude akceptovať zvýšenie kúpnej ceny za Národný futbalový štadión (NFŠ). Vláda odsúhlasila dodatok k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na štadión, podľa ktorého sa cena zvyšuje na 98 miliónov 447 tisíc eur.

O 23 miliónov viac

Zvýšenie vychádza z dodatočných nákladov na výstavbu a auditu oprávnenosti týchto nákladov, ktoré pre ministerstvo školstva spravila poradenská spoločnosť KPMG. Aktuálna suma je o vyše 23 miliónov eur vyššia ako maximálna čiastka na odkúpenie, dohodnutá v zmluve o budúcej kúpnej zmluve.

Po odpočítaní príjmu za prenájom parkovacích miest (6,25 milióna eur) sú celkové nároky na verejné financie 92,197 miliónov eur, teda o 16,997 miliónov vyššie oproti kúpnej cene dohodnutej v Zmluve o budúcej zmluve.

Dodatočné práce

„Zvýšené náklady vznikli v dôsledku dodatočných prác súvisiacich s bezpečnostnou infraštruktúrou štadiónu a štandardom Európskej futbalovej únie (UEFA), takisto predĺžením výstavby, nárastu cien práce i materiálov,“ pripomenulo ministerstvo. Proces odkúpenia so zvýšenou cenou musí ešte z hľadiska prípustnosti štátnej pomoci odobriť Európska komisia (EK), k charakteru transakcie sa musí vyjadriť aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Kolaudácia v decembri 2019

Národný futbalový štadión začali stavať na začiatku septembra 2016. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna a NFŠ poskytnúť dotáciu vo výške 27,2 milióna eur. Tá bude odrátaná z ceny pri odkúpení.

NFŠ na Tehelnom poli získal právoplatné kolaudačné rozhodnutie v decembri 2019. Podľa certifikátu, ktorý vydal Slovenský futbalový zväz (SFZ), sa na ňom môžu hrať i zápasy organizované Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA) a UEFA.

Ukladanie trávnika na Národný futbalový štadión
14
Galéria
Zdroj: ŠK Slovan Bratislava

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie