KAW Rôzne Správy

FOTO: Pradiareň a silocentrála sú už takmer hotové. Pozrite sa na tú krásu!

Čo dokázali architekti a stavebníci urobiť s Pradiarňou z roku 1900, je skutočne výnimočné.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Pradiareň a silocentrála sú už takmer hotové. Pozrite sa na tú krásu!
9
Galéria
Zdroj: YIT Slovakia

Dlho očakávaná rekonštrukcia historickej Pradiarne bývalej Cvernovky je už vo finále. V septembri developer YIT Slovakia ukončuje hrubé stavebné práce a po kolaudácii priestory ponúkne na prenájom.

Pradiareň čoskoro ožije

Keď kráčate po Páričkovej či Svätoplukovej ulici, môžete už spoza plota vidieť elegantnú budovu. Čo architekti a stavebníci dokázali urobiť s Pradiarňou z roku 1900, je skutočne výnimočné.

Po rekonštrukcii z budovy bývalej cvernovej továrne vznikol veľkorysý priestor s otvorenými kanceláriami. Jedinečný interiér budovy spolu s mezanínmi umožní budúcim nájomníkom variabilné riešenia priestoru. O čerstvý vzduch pri práci budúcich nájomníkov sa postarajú otvárateľné okná, súčasťou kancelárií bude aj zdvojená podlaha a interiérové tienenie.

Popri obnovení pôvodného vzhľadu a charakteristických prvkov budovy boli pri rekonštrukcii použité aj moderné technológie a materiály, ktoré umožnia, že budova bude nízkoenergetická.

Ako uviedol developer ešte koncom minulého roka, prvým nájomcom Pardiarne by mala byť gastro spoločnosť Medusa, ktorá si budovu zvolila za svoje nové sídlo a popritom v nej otvorí aj nový multigastrokoncept.

Revitalizácia Pradiarne a Silocentrály bývalej Uhorskej Cvernovej továrne bola pre architektov, ktorí sa podieľali na jej obnove, unikátnou prácou. „Vždy je veľkou výzvou pre architekta vstúpiť do tvorivej konfrontácie s históriou. Hlavne, keď ide o architektúru, reprezentujúcu vrcholnú výtvarnú aj technickú úroveň svojej doby a jednu z mála zachovaných technických pamiatok v Bratislave,“ povedal architekt Ivan Masár z ateliéru Bouda Masar architekti.

Nová mestská štvrť

Po dokončení projektu Zwirn sa Pradiareň stane súčasťou tejto novej štvrte. „Pradiareň 1900 je azda najlepším vyjadrením myšlienky celej štvrte Zwirn. Zatiaľ čo názov a obnova jej pôvodného vzhľadu spája toto územie s jeho industriálnou históriou, konverzia na nové využitie ukazuje, ako sa dá aj dlho nevyužívaným miestam vdýchnuť nový život. A to platí aj pre Zwirn – rušný areál bývalej továrne začne písať svoj nový príbeh ako živá mestská štvrť, ktorá vytvorí príjemné a obohacujúce prostredie nielen pre svojich obyvateľov, ale i návštevníkov aj blízkych susedov,“ povedal pred časom generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko.

Pradiareň a silocentrála v projekte Zwirn
9
Galéria
Zdroj: YIT Slovakia
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM