Kultúra

FOTO: Odpečatením mestských brán sa začala letná turistická sezóna

Primátor Bratislavy Matúš Vallo v sobotu pri Michalskej bráne symbolicky odpečatil a otvoril mestské brány, čím sa oficiálne začala letná turistická sezóna v hlavnom meste.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Odpečatením mestských brán sa začala letná turistická sezóna
8
Galéria
Zdroj: TASR

Podujatie, ktoré bolo súčasťou Bratislavských mestských dní, sprevádzal tradičný historický sprievod. Vallo privítal obyvateľov i návštevníkov mesta a pripomenul, že toto podujatie pripomína vzácne historické obdobie Bratislavy, ktorým je pridelenie mestských práv.

Tento rok sa vedenie mesto rozhodlo sprístupniť originál privilégií Ondreja III. z roku 1291 v Múzeu mesta Bratislavy. „Desať dní bude úplný originál, ktorého sa dotýkal Ondrej III., vystavený v našom múzeu. Kráľ touto výsadnou listinou preniesol na mesto a jeho obyvateľov časť svojich práv. Udelenie malo trvalú právnu silu a bol tak potvrdený existujúci stav plnohodnotného mesta,“ pripomenul primátor.

Počas sobotného programu si do 18.00 h môžu návštevníci v Primaciálnom paláci pozrieť primátorovu pracovňu a kancelárie, porozprávať sa s primátorom, jeho námestníkmi a oboznámiť sa s ich prácou.

„Verím, že prostredníctvom kultúrno-spoločenských udalostí získame veľa inšpiratívnych zážitkov a najmä krásny a príjemný víkend strávený v našom meste,“ dodal Vallo.

Tradícia, že sa na deň svätého Juraja otvára mesto svojim obyvateľom i návštevníkom, je spätá s históriou Bratislavy. Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Podľa magistrátu to bola na to obdobie významná a ojedinelá výsada v celej Európe.

Spájala sa s oslavami i neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi mesta. Vallo pripomenul, že bratislavská samospráva pred 16 rokmi tento sviatok obnovila a otvorila dvere svojim obyvateľom.

Bezplatné vstupy bude mať počas víkendu verejnosť do viacerých mestských múzeí a galérií. Otvorené budú aj kultúrne, spoločenské či športové areály. Kompletný program Bratislavských mestských dní je zverejnený na webovej stránke hlavného mesta.

Bratislavské mestské dni MDPOH DOD
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM