Správy Samospráva

FOTO: Fontána na Námestí Slobody bude opäť plná vody. TAKTO pokračuje jej obnova

Cieľom rekonštrukcie je oživiť príťažlivý verejný priestor vrátane fontány a pritom zachovať jedinečný charakter tohto námestia.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Fontána na Námestí Slobody bude opäť plná vody. TAKTO pokračuje jej obnova
7
Galéria
Zdroj: Bratislava - Magistrát

Hlavné mesto pokračuje v komplexnej rekonštrukcii Námestia slobody v Bratislave vrátane fontány Družba, ktorá je od roku 2007 nefunkčná. Cieľom je oživiť tento priestor a zároveň zachovať jeho charakter. Napríklad nový mobiliár dostane pôvodnú farbu z roku 1984, teda žltú. Na sociálnej sieti o tom informuje primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Strojovňa

Na tomto ikonickom mieste, ktorého dominantou je fontána Družba, prebieha po 40 rokoch komplexná rekonštrukcia. Cieľom je oživiť príťažlivý verejný priestor vrátane fontány a pritom zachovať jedinečný charakter tohto námestia,“ konštatuje Vallo.

V rámci prác pod povrchom bola napríklad zrekonštruovaná strojovňa, ktorá bola v havarijnom stave. Inštalovať sa budú čerpadlá a nová technológia fontány, ako spomienka na minulosť bolo v strojovni ponechané modro-žlto-červené torzo pôvodných čerpadiel. Spolu s pamiatkarmi a reštaurátormi bola vybratá aj metóda čistenia plastiky Lipový kvet uprostred fontány. Pracuje sa aj na obnove osvetlenia.

Nová dlažba

Popraskanú žulovú dlažbu nahradia tzv. terazzom, kvalitnejším a trvácnejší materiálom, ktorý tvorí zmes kamenných drvín. „Zrecyklujeme popraskanú svetlú žulu z námestia a tmavšie dlaždice z taveného čadiča, ktorými bola pôvodne vydláždená fontána. Prebrúsením vznikne atraktívny povrch nadväzujúci na pôvodný materiál,“ približuje Vallo.

Schody vo fontáne

Viaceré vyvýšené záhony námestia sú postupne „ponárané“ na okolitú úroveň, čím sa priestor stane otvorenejším a bezbariérovejším.

Podobne upravená bude aj samotná fontána, kde bola odstránená obruba a múriky medzi jednotlivými bazénmi. V suchších režimoch sa tak bude dať prejsť po „schodisku“ jej bazénov. Počas jesennej výsadby by mali pribudnúť aj nové stromy.

Fontána Družba bola postavená v rokoch 1979 až 1980. Má priemer 45 metrov. Centrálna plastika váži 12 ton, je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a v minulosti bolo v bazénoch až 2000 kubických metrov vody.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Rekonštrukcia fontány Družba (september 2022)
7
Galéria
Zdroj: Bratislava - Magistrát
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM