Utorok 23. júl 2019 Oľga  28 °C
Rôzne

FOTO: Developer zverejnil budúcu podobu tretej etapy projektu ZWIRN

Tretia etapa ponúkne 193 bytov a 11-tisíc metrov štvorcových nájomnej kancelárskej plochy.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Developer zverejnil budúcu podobu tretej etapy projektu ZWIRN
3
Galéria

Spoločnosť YIT Slovakia podala Žiadosť o posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) pre tretiu etapu projektu ZWIRN. Súčasťou žiadosti sú aj detaily o budúcej podobe etapy.

Nová štvrť

Budúca polyfunkčná štvrť vyrastie na území bývalej Bratislavskej cvernovej továrne. Noví obyvatelia sa môžu tešiť na výhľad na námestie pred zrekonštruovanou historickou budovou Pradiarne a k tomu príjemný vnútroblok so zeleňou a detskými ihriskami.

Predpokladaný začiatok výstavby tejto etapy je v roku 2021, jej kolaudácia o dva roky neskôr.

"V ZWIRN-e budú celkom jasne oddelené verejné priestory – námesties Pradiarňou a Silocentrálou – atri vnútrobloky vzájomne prepojené ulicami.„Každý blok sme sa snažili tvoriť tak, aby mal svoju vlastnú identitu a ponúkal budúcim obyvateľom niečo originálne,“ hovorí generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko.

Tretia etapa

Tretia etapa ponúkne 193 bytov a 11-tisíc metrov štvorcových nájomnej kancelárskej plochy. Obyvatelia a nájomníci budú mať k dispozícii 548 parkovacích miest v trojpodlažnej podzemnej garáži. Predpokladaný termín začiatku predaja bytov a prenájmu priestorov v tejto etape je zatiaľ prvý polrok 2021.

Za architektúrou projektu stojí ateliér Compass Architekti, autor víťazného riešenia architektonicko-urbanistickej súťaže pre budúcu podobu tohto areálu, ktorú developer vyhlásil v pred dvoma rokmi. Dominantným prvkom víťazného riešenia sú vnútrobloky – celá štvrť ZWIRN je priestorovo tvorená tromi mestskými blokmi, ktoré nadväzujú na radiálnu urbanistickú kompozíciu v okolí Dulovho námestia.

Toto členenie prinesie do prostredia prehľadnosť, kompaktnosť a integruje dnes rozdelené časti územia. „ZWIRN je na hranici medzi novým centrom a stabilizovanou zástavbou západného Ružinova s prevažujúcou funkciou bývania. Má prepájať staré s novým, ale zároveň si myslíme, že by mohol byť akýmsi multifunkčným centrom alias srdcom tohto post-industriálneho územia,” spresňuje M. Murcko.

Jednoduché urbanistické riešenie komunikuje so širším mestským priestorom. Z Košickej ulice bude výhľad na národnú kultúrnu pamiatku Pradiareň. Dominanta štvrte vynikne aj vďaka otvorenému priestoru pred ňou, z ktorého vznikne nové námestie. Cieľom architektov aj developera je, aby zóna organicky zapadla do okolitej stabilizovanej zástavby zóny Nivy,rezidenčnej štvrte 500 bytov a Dulovho námestia.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk