Rôzne Správy

FOTO: Bratislava bude mať svoju antickú AKROPOLU. Stavajú ju v lesoparku!

Chrámový komplex už má svoje základy. Ako prvú postavili vchodovú bránu v antickom štýle s pravým iónskym stĺpom. Stavbu konzultovali s odborníkmi na architektúru priamo z Grécka.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Bratislava bude mať svoju antickú AKROPOLU. Stavajú ju v lesoparku!
Zdroj: facebook.com/Malé Karpaty

Zdá sa, že Bratislava bude mať ďalšie lákadlo pre turistov. Budú sa za ním môcť vybrať do lesoparku na Železnej studničke.

Vyrásť by tu mala „Akropola“ s niekoľkými menšími chrámami, ktoré vzdajú hold bohom lesov Malých Karpát. Bratislavčania a návštevníci mesta tam budú môcť v tichu lesa rozjímať. Chrámový komplex už má svoje základy. Ako prvú postavili vchodovú bránu v antickom štýle s pravými iónskymi stĺpmi. Stavbu konzultovali s odborníkmi na architektúru priamo z Grécka.

Súčasťou chrámu bude posedenie, kde si v posvätnom tichu hôr môžete zjesť svojho „lepeňáka“ a prípadné nezjedené zvyšky obetovať bohom.

A teraz naozaj – v úvode článku išlo iba o fikciu a prvoaprílový žart. Ak však natrafíte na túto stavbu, ktorá v lesoparku naozaj stojí, úsmev na tvári vám zamrzne. Ide totiž o gýč, ktorý sa do lesa dostal nevedno ako.

Článok pokračuje pod fotografiou.

Teraz už žarty nabok. Ako je to so stavbou naozaj?

Bipniakovce

Múr z betónových tvárnic a gýčová napodobenina antických stĺpov vyrážajú dych okoloidúcim výletníkom. „O stavebných úpravách v lese nad Kramerovým lomom, tzv. „BIPNIAKOVCE“ sme sa dozvedeli v priebehu roku 2019 od našich zamestnancov pri obhliadke v teréne, rovnako nás na ne upozornili aj návštevníci lesoparku,“ uviedol pre Bratislava24 zástupca riaditeľa Mestských lesov v Bratislave Marek Páva.

Hoci tam stavba postupne vyrástla minimálne pred dvomi rokmi, zatiaľ je nedotknutá a páchateľ sa nenašiel. Ide o nelegálnu stavbu, ktorú niekto postavil bez vedomia Mestských lesov. „Nemáme vedomosť, kto danú stavbu postupne realizuje. Je možné, že „stavitelia“ to nemyslia zle a dané dielo sa im páči. Bohužiaľ, absolútna väčšina návštevníkov pokladá tento druh zásahu za nevhodný do lesného prostredia," doplnil Páva.

Stavitelia tohto nevhodného „projektu“ taktiež do lesa priviezli väčšie množstvo betónu. Odviezť nevhodný materiál na skládku bude znamenať značné finančné náklady. „Preto, ak sa podarí vypátrať pôvodcov, budeme požadovať nahradiť všetky vzniknuté náklady,“ hovorí Marek Páva.

Porušili zákon

S likvidáciou nevhodnej „okrasy“ lesa, to nie je úplne jednoduché. „Musíme zohľadniť aj naše personálne kapacity a finančný aspekt. Ideálny variant je vypátrať „staviteľov“, ktorí by si svoj výtvor na vlastné náklady zlikvidovali. V opačnom prípade to budeme musieť zlikvidovať na náklady Mestských lesov, pričom skládkovanie betónu je finančne náročné – to sú financie, ktoré sa nám už pravdepodobne nevrátia a budú chýbať na iné veci v lesoparku," dodal Páva.

Mestským lesom sa zatiaľ nepodarilo dopátrať k pôvodcom stavby.

Ľudia, ktorí „BIPNIAKOVCE“ postavili, porušili okrem iného zákaz vjazdu motorovým vozidlom na lesné pozemky, čo podľa lesného zákona už môže byť kvalifikované ako trestný čin.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM