Festival izraelského filmu sa vracia po štvorročnej prestávke
Už po tretíkrát sa v Bratislave uskutoční festival Izraelského filmu. Organizátorom podujatia je Veľvyslanectvo Štátu Izrael v Slovenskej republike v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Akcia potrvá do soboty 20. februára.

Tretí ročník festvalu so sebou tento rok prináša niekoľko zásadných zmien. Okrem miesta festivalu sa menil aj samotný názov.
Pomenovali ho KolNoa a vyjadruje film. “Samotné slovo je zložené z dvoch slov, kol znamená zvuk, noa znamená pohyb“, povedal veľvyslanec štátu Izrael v Slovenskej republike Zvi Aviner Vapni, ktorý je autorom nápadu festivalového názvu.
Na premietanie si organizátori vybrali kino Lumiére. „Filmy sa budú premietať v plne digitalizovanej sále K1 s kapacitou vyše dvesto miest. K zmene kina sme sa rozhodli vzhľadom na fakt, že predchádzajúce priestory kapacitne nepostačovali pokryť záujem zo strany divákov o izraelské filmy“, dodal veľvyslanec.
Treťou zmenou je, že všetky filmy budú po prvýkrát premietnuté v originálnej zvukovej verzii s anglickými a elektronickými slovenskými titulkami. „Chceme vyjsť v ústrety divákom, ktorí nerozumejú anglicky, keďže predchádzajúce ročníky sme slovenské preklady nezabezpečovali“, vyjadril sa Vapni.
Uzatvárať bude oscarový kandidát
Festival prinesie najnovšie a najzásadnejšie izraelské snímky rôznych žánrov. Dráma zo súdnej siene Viviane sa chce rozviesť (Gett – the trial of Viviane Amsalem), mala premiéru v roku 2014 v rámci festivalu v Cannes. Film získal nomináciu na Zlatý glóbus v kategórii Najlepší cudzojazyčný film, dostal cenu Najlepší izraelský film roku 2014 a ďalších 26 ocenení a nominácií.
Komediálny žáner na festivale bude mať svojho zástupcu prostredníctvom filmu Rozlúčkový večierok (Mita Tova). Úsmevnú snímku z prostredia domova dôchodcov na tému eutanázie mali možnosť vidieť diváci na mnohých svetových festivaloch.
Romantická dráma Jablká z púšte Tapoukhim min ha'midbar, sa zaoberá témou medzigeneračným konfliktom medzi ortodoxnými rodičmi a ich dospievajúcou dcérou Rebekou, ktorú láka neortodoxný spôsob života.
Záverečný film festivalu Baba Joon je izraelským kandidátom na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Dráma sa zaoberá vzťahmi v rámci trojgeneračnej iránsko-izraelskej rodiny žijúcej vidieckym spôsobom života.
Prečítajte si tiež: Dali by ste si na hlavu sushi alebo lievance?