Festival DAAD v Bratislave ponúka pestré podoby architektúry a dizajnu
Tešiť sa môžete aj na tradičný partnerský alternatívny trh Urban Market, kde sa predstaví 130 značiek a tvorcov z oblasti dizajnu, šperkov a doplnkov do domácnosti.
Deviaty ročník medzinárodného festivalu Dni architektúry a dizajnu (DAAD) ponúka v rôznych bratislavských priestoroch pestrý program. Voľne prístupné prednášky, besedy, filmy, videoprezentácie tvorby autorov, výstavy a diskusie tvoria program až do nedele 3. júna. Niektoré výstavy potrvajú dlhšie.
Architektúra pre ľudí
„Inšpiráciou pre vznik festivalu v roku 2010 bolo znechutenie, čo a ako sa u nás stavia. Chceme, aby architektúra bola pre ľudí, to je naším zámerom aj teraz,“ zdôvodnila na utorkovej tlačovej konferencii Tatiana Kollárová, ktorá so Štefanom Polakovičom sú jeho hlavní organizátori.
Zámerom festivalu je podpora kvalitnej architektúry a dizajnu prostredníctvom pozitívnych príkladov z domáceho i zahraničného prostredia.
Tento rok sa zameriava na verejný priestor a architektúru, ktorej prioritou je sociálny a verejný záujem.
Pestrý program
Tešiť sa môžete na zaujímavých hostí – belgický architekt Xaveer De Geyter (ateliér XDGA), londýnsky architekt Jonathan Sergison (Sergison Bates architects), Walter van Dijk (NL Architects) z Amsterdamu, Piet Eckert (E2A Architekten) z Zürichu a iní.
V sprievodnom programe má Clubovka dva spoločenské večery. Jedným bola v nedeľu (27. 5.) verejná projekcia dokumentárneho filmu Prvá dáma českej architektúry o Alene Šrámkovej. Hosťom druhej Clubovky bude architekt Martin Rein – Cano z progresívneho berlínskeho ateliéru krajinnej architektúry Topotek 1.
Päť výstav
Výstavný formát Superdesignstudio predstavuje v historických komnatách Primaciálneho paláca päť výstav. Opendesignstudio na pôde Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity zverejní aktuálne diplomové projekty študentov architektúry, urbanizmu a dizajnu, pridá aj Archfilm – prehliadku filmov o súčasnej architektúre. Modelová expozícia Development v galérii Archa upozorňuje na dobré príklady veľkých developerských projektov v Bratislave. Výstavy sú aj v Poľskom inštitúte, galérii Spolku architektov, Design factory, dvorane ministerstva kultúry a na Hviezdoslavovom námestí.
Čierne diery je projekt, ktorý systematicky upozorňuje na zabudnuté dedičstvo industriálnej architektúry na Slovensku. Chýbať nebude ani tradičný partnerský alternatívny trh Urban Market. Uskutoční sa 1. – 3. júna prezentáciou 130 značiek a tvorcov z oblasti dizajnu, šperkov a doplnkov do domácnosti i pestrým programom pre deti aj dospelých.
Podrobný program nájdete na stránke www.daad.sk.