Rôzne

Elektrobusy už čoskoro vyrazia do ulíc. DPB vybuduje aj nabíjacie stanice

Dopravný podnik plánuje v roku 2018 pokračovať v obnove vozidlového parku. Postupne uvedú do prevádzky všetky nové elektrobusy. Prvé z nich už v najbližších dňoch.

Ilustračný obrázok k článku Elektrobusy už čoskoro vyrazia do ulíc. DPB vybuduje aj nabíjacie stanice
5
Galéria
Zdroj: TASR

Od jesene do centrály Dopravného podniku Bratislava (DPB) postupne prišli nové vozidlá MHD, ktoré mestská spoločnosť zakúpila v priebehu minulého roka. Celkovo sa vozidlový park rozrastie o 90 autobusov a 18 elektrobusov. Hoci viaceré z nich už aj jazdia v uliciach hlavného mesta, na zopár ďalších ešte stále čakajú.

Plány DPB

Práve pokračovanie v obnove vozidlového parku je jednou z hlavných priorít DPB na rok 2018. Okrem toho sa sústredia na uvedenie elektrobusov do prevádzky a vybudovanie prvých nabíjacích miest pre tieto nové ekologické vozidlá. Nabíjacie stanice by mali vzniknúť na trase elektrobusov.

Bratislavský dopravný podnik pripravuje aj ďalšiu novinku. Tá by potešila najmä cestujúcich. „DPB je technicky aj procesne pripravený na nasadenie bankomatovej karty ako nosiča cestovného lístka. DPB je viazaný jednotným tarifným systémom, a teda zavedenie bankomatovej karty ako nosiča cestovného lístka platného v rámci BID, je podmienené súhlasom všetkých partnerov,“ Bratislava24.sk informovala hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

A práve tu nastáva problém. Nová služba zatiaľ nenašla pochopenie u partnerov DPB v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji, teda u Železničnej spoločnosti Slovensko a autobusového dopravcu Slovak Lines. Vraj na to ešte nie sú pripravení.

Prehľad nových vozidiel

Dopravný podnik využil na kúpu 90 nových autobusov úver vo výške 24 miliónov eur. Na nákup elektrobusov zase získal prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu. Vyčlenených mu bolo 9,5 milióna eur z európskych fondov a štátneho rozpočtu.

Vozidlový park DPB bude tak bohatší o 108 nových vozidiel MHD. Všetky tieto vozidlá sú nízkopodlažné, plne klimatizované a s vnútorným aj vonkajším kamerovým systémom. Nebude v nich chýbať ani wifi pripojenie či USB nabíjačky.

90 nových autobusov:

  • 32 autobusov dĺžky 18,8 m od spoločnosti SOR – kompletne dodané – jazdia všetky
  • 28 autobusov dĺžky 12,2 m od spoločnosti SOR – kompletne dodané – jazdia všetky
  • 24 midibusov dĺžky 10,5 m od spoločnosti COREX s. r. o. – dodaných 7 ks – ešte nejazdia, čakajú na vybavenie potrebnej dokumentácie, ihneď potom budú zaradené do premávky, zvyšné postupne prichádzajú
  • 6 midibusov dĺžky 8,6 m od spoločnosti SOLARIS Bus & Coach S. A. – dodaných 5 ks – ešte nejazdia, čakajú na vybavenie potrebnej dokumentácie, ihneď potom budú zaradené do premávky, zvyšný bude dodaný

18 nových elektrobusov:

  • 16 elektrobusov sólo s dĺžkou 12 m od spoločnosti SOR Libchavy – dodané 2 ks – ešte nejazdia, čakajú na vybavenie potrebnej dokumentácie, ihneď potom budú zaradené do premávky, zvyšné postupne prichádzajú
  • 2 mini elektrobusov s dĺžkou 9 m od spoločnosti SOR Libchavy – dodané 2 ks – ešte nejazdia, čakajú na vybavenie potrebnej dokumentácie, ihneď potom budú zaradené do premávky
38 nových autobusov DPB
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM