Aktualizované Správy Samospráva

Elektrické kolobežky sú často nebezpečné, tvrdia petržalskí poslanci

Zdieľané elektrické kolobežky priniesli v Bratislave okrem pozitívneho vplyvu na ekologickú a zdieľanú mobilitu aj viaceré negatíva.

Ilustračný obrázok k článku Elektrické kolobežky sú často nebezpečné, tvrdia petržalskí poslanci
9
Galéria
Zdroj: TASR

Upozornili na to petržalskí miestni poslanci Miroslav Behúl a Branislav Kleinert, ktorí na júnovom miestnom zastupiteľstve otvorili tému regulácie parkovania elektrických kolobežiek.

Nebezečné

V materiáli, o ktorom rokovali petržalskí miestni poslanci, upozornili, že kolobežky bývajú v hlavnom meste často nebezpečne odstavené a nútia chodcov vybočovať do dráhy cyklistom, alebo obchádzať ich cez cestnú komunikáciu.

„To je obzvlášť nebezpečné najmä pre rodiny s malými deťmi,“ myslia si poslanci. Poukázali tiež na nesprávne nainštalované intenzívne svetlá kolobežiek. Pridali aj fotodokumentáciu, na ktorej je kolobežka odhodená v tráve a zasahuje do vozovky. Na fotografiách vidno aj viacero kolobežiek odstavených uprostred chodníka, promenády i na cykloceste.

Autá versus kolobežky

„Problém s kolobežkami je veľký. Nie je v poriadku, keď je odstavená niekde v strede chodníka a argument, že zdvihnem to a presuniem na kraj chodníka, neobstojí. Nemá to tam čo robiť, nejakým spôsobom by to zregulované malo byť,“ povedala počas rokovania petržalská miestna poslankyňa Natália Podhorná. Poslanec Kleinert podotkol, že týmto chceli poukázať na problém, ktorý treba riešiť.

Poslanec Tomáš Palkovič tvrdí, že situáciou sa už zaoberá bratislavský magistrát, väčší problém však vidí v parkovaní áut na chodníkoch.

Legislatíva

Viceprimátorka Bratislavy a zároveň petržalská miestna poslankyňa Tatiana Kratochvílová spresnila, že na národnej úrovni absentuje legislatíva pre zdieľanú ekonomiku, do ktorej spadá aj zdieľaná mikromobilita. Hlavné mesto preto pripravilo zoznam odporúčaní a pravidiel pre prevádzkovateľov týchto služieb. Magistrát taktiež chystá všeobecne záväzné nariadenie, ktoré má služby zdieľanej mobility regulovať.

„Termín schválenia zatiaľ nemáme stanovený, ale súčasťou prípravy budú aj verejné konzultácie, do ktorých sa bude môcť zapojiť verejná aj odborná verejnosť,“ podotkla viceprimátorka. Mesto Bratislava podľa jej slov aktívne komunikuje s prevádzkovateľmi týchto služieb a žiada od nich dodržiavanie pravidiel a poučenie svojich užívateľov.

Testovanie

„Prvé týždne vnímame ako testovaciu fázu, kde si na pravidlá zvykajú užívatelia, ako aj iní obyvatelia. Napríklad spoločnosť má možnosť pokutovať užívateľov pri nesprávnom parkovaní. Zaviedli možnosť odfotiť zaparkovanú kolobežku, aby predišli nesprávnemu parkovaniu,“ uviedla Tatiana Kratochvílová. Deklaruje, že magistrát zbiera spätnú väzbu od verejnosti s cieľom vylepšovať pravidlá, ktoré samospráva pripravila. Mesto chce podľa bratislavskej viceprimátorky analyzovať spôsob využívania zdieľaných kolobežiek a na základe dát odporučiť parkovacie miesta. Mesto už teraz radí parkovať ich napríklad paralelne s chodníkom, či pri stojanoch na bicykle. Nesmú byť však zaparkované na zastávkach MHD.

Parkovanie riešia

„Pravidelne diskutujeme s magistrátom už od počiatku našich plánov na spustenie služby v Bratislave. Jednou z tém, o ktorej komunikujeme, je práve aj problematika parkovania. Momentálne s magistrátom plánujeme zavedenie odporúčaných miest pre parkovanie, ktoré budú viditeľné v aplikácii,“ povedal regionálny manažér spoločnosti Bolt pre strednú Európu Roman Sysel.

Firma Bolt, ktorá prevádzkuje systém zdieľaných elektrických kolobežiek v Bratislave, deklaruje snahu zlepšovať všeobecnú informovanosť a edukáciu užívateľov prostredníctvom aplikácie a sociálnych sietí. „K zverejneniu sa pripravuje aj článok v oblasti parkovania na našom blogu. Veríme, že tak pomôžeme zabrániť situáciám, keď by nevhodne zaparkovaná kolobežka mohla byť prekážkou chodcom či ostatným účastníkom cestnej premávky,“ podotkol manažér.

V rámci opatrení, ktoré fungujú momentálne, musí každý užívateľ pri ukončení jazdy kolobežku vyfotiť. Táto fotografia podľa Sysla následne slúži aj na potreby edukácie užívateľov, keď sú na základe náhodnej kontroly kontaktovaní a upozornení na zle zaparkovanú kolobežku. „Všetci noví užívatelia našich elektrických kolobežiek sú pred prvým použitím v aplikácii informovaní o pravidlách správneho parkovania, ideálne pri cyklostojane, na kraji chodníka tak, aby ho neblokovali, a podobne,“ spresnil Sysel.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM