Aktualizované KAW Rôzne Správy

Ekologická havária v Bratislave: Z potopenej lode unikla do Dunaja ropa!

Remorkér Wallsee, dlhý 23 a široký 9 metrov, sa potopil v nákladnom prístave. Zatiaľ sa nevie, čo bolo príčinou havárie.

Ilustračný obrázok k článku Ekologická havária v Bratislave: Z potopenej lode unikla do Dunaja ropa!
9
Galéria
Zdroj: Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Príroda je opäť v ohrození. Ide o ľavý breh Dunaja, kde unikla ropná látka z potopeného plavidla. O riešení tejto havárie informovalo na sociálnej sieti Ministerstvo životného prostredia SR.

Znečistený Dunaj

K ekologickej havárii malo dôjsť 20. novembra. Inšpekcia dostala podnet bezprostredne po havárii. Teraz prešetruje úniku ropných látok z potopeného remorkéra, ktorý sa prejavuje silným zápachom a ropnými škvrnami na hladine rieky.

„Inšpektori v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom neustále celú situáciu monitorujú a koordinujú pracovnú skupinu odborníkov, ktorá zabezpečuje nápravu vzniknutej situácie,“ informuje ministerstvo.

Momentálne sa poverení pracovníci snažia vyloviť plavidlo z rieky. „Kým k tomu dôjde, priebežne sa odstraňujú unikajúce ropné látky, aby sa eliminovali vzniknuté škody na životnom prostredí,“ dodáva Ministerstvo životného prostredia SR.

Potopený remorkér

Remorkér s menom Wallsee dlhý 23 a široký deväť metrov sa potopil v piatok 20. novembra v nákladnom prístave. Zatiaľ sa nevie, čo bolo príčinou havárie. Podľa zistení denníka SME je pravdepodobné, že loď narazila na kameň hrádze, ktorá pod hladinou usmerňuje tok vody.

Ako uvádza na sociálnej sieti Ministerstvo dopravy a výstavby SR, pri spomínanej nehode sa zranili dvaja členovia posádky, ktorých záchranná služba previezla do nemocnice.

Od štvrtka (26. 11.) sa uskutoční vyťahovanie vraku lode z Dunaja. Podieľať sa na tom bude Hasičský a záchranný zbor, Slovenská inšpekcia životného prostredia a Slovenský vodohospodársky podnik. Informoval o tom envirorezort na sociálnej sieti.

Prípad sledujeme a o ďalšom postupe vás budeme informovať.

Únik ropných látok z potopenej lode
9
Galéria
Zdroj: Ministerstvo ŽP SR

POTOPENÝ REMORKÉR NA DUNAJI Slovenská inšpekcia životného prostredia v týchto dňoch rieši ekologickú haváriu v...

Posted by Ministerstvo životného prostredia SR on Tuesday, November 24, 2020
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie